A kutatás során a PwC elemzői 29 országból több mint 200 ezer munkahelyhez kapcsolódó feladatot és készséget elemeztek annak érdekében, hogy értékeljék az automatizálás munkavállalókra gyakorolt lehetséges hatásait a különböző iparágakban, a munkavállalók neme, kora és képzettsége szerint.
Nos, az eredmény nem túl szívderítő. Bár
a kutatásban részt vevő országokban az automatizálás a 2020-as évek elejére csupán a munkahelyek átlagosan mindössze 3 százalékát veszélyezteti, azonban az évtized végére ez az arány már csaknem 20 százalékra nő, a 2030-as évek közepére pedig 30 százalék körül alakulhat.
A tanulmány szerint az automatizálás növekedése nem egyenletesen éri a különböző munkavállalói csoportokat. Eleinte főleg a nőket érintheti, míg a férfiak ennek hatásait inkább a harmadik hullámban, a 2030-as évek közepén érzékelhetik. Ennek oka az egyes tevékenységtípusok magasabb fokú automatizálhatóságában, valamint a nemek iparágak szerinti eloszlásában keresendő.
Földrajzi megoszlás szerint az egyes kelet-ázsiai és észak-európai gazdaságokban, ahol magasabb a képzettségi szint, mindössze 20-25 százalék körül lehet, míg
Kelet-Európában, ahol a nagymértékben automatizálható ipari termelés részesedése az összfoglalkoztatottságból viszonylag magas, meghaladhatja a 40 százalékot.
Az egyes iparágakban változó azon munkahelyek aránya, amelyeket a 2030-as évek közepére nagymértékben érinthet az automatizálás, a közlekedésben és a raktározásban például átlagosan 52 százalék, míg az oktatásban csak 8 százalék. A közlekedési szektorban a vezető nélküli járművek elterjedése miatt különösen magas hosszú távon az automatizálási potenciál, ez azonban csak a harmadik automatizálási hullámban, a 2030-as évek közepére lesz különösen szembetűnő.
Rövidebb távon a pénzügyi szolgáltatások és a hasonló ágazatok jobban ki lesznek téve az automatizálásnak, mivel az algoritmusok az adatelemzéssel járó feladatokban egyre szélesebb körben felülmúlják az embert.
A képzettség szerinti felosztás azt mutatja, hogy a diplomával rendelkező munkavállalók kitettsége sokkal kisebb, mint a középfokú vagy annál alacsonyabb végzettséggel rendelkezőké.
A különbségek korosztályonként már nem ennyire markánsak, bár az idősebb munkavállalók számára fiatalabb társaikhoz képest nehezebb lehet az alkalmazkodás és az átképzés.
A tanulmány a robotizálásra való felkészülés során megteendő intézkedésekre is kitér, és kiemeli, hogy növelni kell az oktatásra és a készségek fejlesztésére irányuló köz- és magánberuházásokat, hogy a munkavállalók pályafutásuk során könnyebben tudjanak alkalmazkodni a technológiai változásokhoz.
Fontos azonban az is, hogy a kormányok tartsák magasan az összkereslet szintjét, lehetővé téve ezáltal a munkahelyteremtést. Ennek egyik nyilvánvaló módja az állami és magán infrastrukturális beruházások növelése, például a közlekedés és a lakhatás területén.
Végül a tanulmány szerzői figyelmeztetnek, hogy a meglévő munkahelyek elvesztésétől félve nem szabad az új technológiákról lemondani, mivel ezek a technológiák úgyis minden országot elérnek, ezért jobb a változásoknak elébe menni és a globális verseny élvonalához tartozni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.