A magyar gabonavertikum a földrajzi adottságaink és a termelési kultúránk miatt nemzetközi viszonylatban is versenyképesnek mondható – áll a Popp József, Harangi-Rákos Mónika, Antal Gabriella és Oláh Judit által jegyzett, A búza és kukoricavertikum versenyképességének kilátásai című tanulmányban. Az uniós tagság sok újat hozott a gabonaágazatban, megváltoztak például a célpiacok, a gabonakereskedelem termékösszetétele és értéke is. A szerzők szerint az Európai Unióhoz való csatlakozással járó jövedelemtámogatás és jövedelembiztonság jó alapot teremt a búza- és kukoricapiaci szereplők számára a következő évek jövedelmező gazdálkodásának fenntartására.
A magyar agroökológiai adottságok viszonylag kedvezők a kukorica és a búza termelésére is, és általában 1-1 millió hektár körül alakul e két növény vetésterülete.
Bár az utóbbi időszakban emelkedtek az átlaghozamok, a hazai termelés meglehetősen szélsőséges értékek között mozog. Az Európai Unió termelőinél az átlaghozam-növekedés még mindig emelkedő tendenciát mutat. A magyar termelők lemaradását jelzi, hogy a hazai átlagok a normál évjáratokban a kukoricánál 20-30, a búzánál és az árpánál 40-45 százalékkal maradnak el a piacvezető országok hozamától. Az is igaz ugyanakkor, hogy az éghajlatváltozás hatásaként a vitathatatlan genetikai és technológiai előrehaladás ellenére megnőtt a termésingadozás a növénytermesztésben.
A búzatermelésben a mostani termésátlaggal az uniós rangsorban hátul szerepelünk, míg a kukorica termésmennyisége alapján Magyarország a második-negyedik helyre rangsorolható az EU-ban. A kukorica termésátlaga az EU15 országaiban – amelyek Magyarországnál korábban csatlakoztak a közösséghez – 1990 óta gyorsabban növekedett, mint a magyar termelőké. A tanulmány szerzői szerint a magyar termelők professzionális hozzáállásával a hazai átlaghozamot már középtávon is 20-30 százalékkal növelni lehet.
A kukoricáéval ellentétben a búza európai átlaghozamai csak szerény mértékben emelkedtek. Magyarországon is legfeljebb stagnálásról beszélhetünk, miközben Lengyelország húsz év alatt 25 százalékkal növelte átlagtermését.
A tanulmány szerint, noha Magyarország világszinten is meghatározó vetőmag-előállító, az őszi búza vetőmag-felújítási aránya – azaz a minősített, fémzárolt vetőmag használata – csak 20-25 százalék között van. Az EU-csatlakozásig ez jóval magasabb szinten volt, de az elmúlt évtizedben rosszul felfogott takarékossági szempontok domináltak. Az utóbbi évek gyakorlata viszont megmutatta, hogy a piacon a minőségi termékeket keresik, ezek előállításának pedig feltétele a fémzárolt vetőmagok használata.
Magyarország búzafelhasználása egy jó termésű évben kevesebb, mint a termés fele. Őrlésre legfeljebb 1,1 millió tonna, takarmánynak 1 millió tonna szükséges, vetőmagként pedig 0,3 millió tonna hasznosul. A tanulmány szerint a negyedmillió tonnás kapacitású Visonta Projekt Kft. búzafeldolgozó üzemének belépésével a belső felhasználás legfeljebb 2,6 millió tonnára bővülhet. Mivel a búza felvevőpiacának igénye a kiszámíthatóság, a stabilitás és a minőség, elsődleges cél, hogy az évjárati hatásokat kizárva megfelelő mennyiségű, a felhasználási céloknak megfelelő minőségű legyen a termény.
A magyar gabonapiacra is erősen hat a bioüzemanyagok gyártása, ami tovább növekedhet. A Magyarország megújulóenergia-irányelvében 2020-ra meghatározott cél teljesüléséhez szükséges 475 ezer tonna etanol előállítása 1,55 millió tonna kukorica feldolgozását feltételezi.
Ez az átlagos években 240 ezer hektáron termelhető meg, vagyis a kukoricaterület negyedén. Magyarországon a bioüzemanyagok kötelező részaránya a benzinben és a gázolajban is 4,9 százalék, vagyis nem éri el az Európai Bizottság által a hagyományos bioüzemanyagokra bevezetett 7 százalékos korlátot.
A nagy gyártók közül a szabadegyházi Hungrana több mint egymillió tonna kukoricát dolgoz fel, és további egymillió tonnára van szüksége a Pannonia Ethanol dunaföldvári gyárának. A Kall Ingredients Trading Kft. tavaly ősszel átadott tiszapüspöki feldolgozója további 530 ezer tonna kukoricát vesz fel az izocukorgyártáshoz, így évi mintegy 2,5 millió tonnára bővül az ipari célra felhasznált kukorica mennyisége. A teljes belföldi kukoricafelhasználás 4,6 millió tonna. A tiszapüspöki feldolgozó piacra lépésétől biztos felvevőpiacot és az árak stabilizálódását várják a termelők. De aszályos években hirtelen áremelkedést is okozhat az ipari feldolgozás ilyen magas aránya, ami a kukoricatermelőknek kedvező, az állattenyésztőknek viszont kedvezőtlen forgatókönyv lenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.