Két számjegyű növekedést várt a szakma, mint kiderült, megalapozottan, ugyanis a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatója szerint a belföldivendég-éjszakák száma 14 százalékkal, a kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele folyó áron számítva 11 százalékkal emelkedett januárban.
A külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma ugyan kisebb mértékben, 7,6 százalékkal emelkedett, ami igencsak örvendetes jelzés, mert azt mutatja, hogy nem csökkent a külföldiek utazási kedve sem, jelentősen nőtt a beutazó német és még nagyobb mértékben a francia turisták száma
– értékelte a szálláshelyi statisztikát a Világgazdaság megkeresésére Könnyid László, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke.
Hasonlóan fontos és értékes mutató, ráadásul nóvum is – tette hozzá –, hogy végre a belföldiek Budapest iránti érdeklődése is megélénkült, ami a gasztro- és fürdőturizmusnak adhat újabb muníciót. A Tisza-tó kivételével minden térségben tapasztalt forgalomnövekedést elemezve kitűnik, hogy nemcsak a termálvizes központokban, hanem a hegyvidékeken is élénkülés látszik. A természetjárás, a várak, az állatkertek egyaránt megfelelők és vonzók a szabadidő eltöltésére a turisták számára.
A közösségi szálláshelyek kiugró, 43 százalékot meghaladó növekedése a szállodaszövetség elnöke szerint azt jelzi, hogy a vendégek szállást keresnek, és jó programokat. Az attrakciófejlesztési pályázatok eredményeként hamarosan újabb löketet kapnak a kiemelt fejlesztési térségek – mondta Könnyid.
A Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója, Guller Zoltán a távirati irodának úgy nyilatkozott, hogy a belföldi vendégforgalom Budapesten mért több mint 25 százalékos növekedése ugyanolyan meglepetés, mint a Balatonnál összességében mért 22 százalék feletti teljes forgalombővülés. Az utóbbi jelzi, hogy a térség vonzereje télen is működik. A turizmusfejlesztést miniszteri biztosként is felügyelő Guller a friss adatokat ismertetve elmondta, hogy az összes vendégéjszakaszám 88 százalékkal, a belföldivendég-éjszakák száma 73,3 százalékkal, a külföldivendég-éjszakák száma pedig 104,3 százalékkal emelkedett 2018 első hónapjában 2010 januárjához képest.
Terítéken a részletek
Több mint egymilliárd forintot költöttek januárban a SZÉP-kártyával fizető vendégek, ami 12 százalékkal több, mint egy éve – közölte a KSH. A szállodák szobakihasználtsága 2,3 százalékponttal 44,8 százalékra nőtt, bruttó árbevételük 11 százalékkal meghaladva a bázist, januárban 27 milliárd forintra emelkedett. Ennek több mint fele, 14 milliárd forint a szállásdíjbevételből származott, ami 9,3 százalékkal nőtt egy év alatt. Kiugró, 6 milliárd forintos bevételt jelentett a vendéglátás, amely 24 százalékkal haladta meg az előző januárit. A külföldi szállásdíjbevétel 7,1, a belföldi 12 százalékkal volt magasabb eközben. 2018. január 31-én az előző év azonos időpontjához képest 80 egységgel több, 2480 kereskedelmi szálláshely működött hazánkban. A kiadható szobák száma 1,8 százalékkal nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.