BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nehezen fog áttörni a jüanalapú kőolaj-kereskedelem

Egyelőre nem bizonyult átütő sikernek a sanghaji nemzetközi energiatőzsde kezdeményezése, a jüanalapú határidős kőolaj-kereskedelem. 

Beindult a kőolaj jüanban történő határidős jegyzése a sanghaji nemzetközi energiatőzsdén (INE), az első kereskedési napon külföldi olajkereskedők és kínai befektetők is részt vettek.

Elemzők szerint több ok is van, ami miatt egyelőre kevésbé csábító a sanghaji piac a világ más energiatőzsdéihez képest. Ilyen például, hogy a tőzsdeszabályokat inkább a kormány alakítja, semmint a piac. Nem teszi vonzóvá a börzét az sem, hogy az ázsiai kereskedési órákban van nyitva, azaz – közép-európai idő szerint – reggel 9 órakor már bezár. Emiatt a londoni és a New York-i kereskedők kiesnek saját időzónájuk miatt, ami viszont jelentősen csökkenti a piac likviditását.

A gongot megkongatták ugyan Sanghajban, de még nem győzte meg a befektetőket a jüanalapú határidős kőolajjegyzés
Forrás: Xinhua/Fang Zhe/AFP

Korábbi közlés szerint egy-egy ajánlat 1000 hordóra vonatkozik, a hordónkénti legkisebb ármozgás 0,1 jüan. A napon belüli ár egyelőre szűk, 4 százalékos sávban mozoghat, ha kitör ebből, felfüggesztik a kereskedést.

A Société Générale adatai szerint az olajpiacok döntő részén dollárban zajlik a kereskedés.

Naponta mintegy 82,2 millió hordó (1 hordó=159 liter) kőolajjal kereskednek a világon, és ebből csupán 300-350 ezer hordó, amit nem dollárban adnak és vesznek.

Kína tavaly lekörözte az Egyesült Államokat és a kőolaj legnagyobb importálója lett a világon. Kína tavalyi olajimportja napi átlagban mintegy 8,43 millió hordó volt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.