A regisztrált gazdasági szervezetek száma meghaladta az 1 millió 870 ezret, ami 24 ezerrel több volt, mint egy évvel korábban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A nyilvántartott vállalkozások száma 22 ezerrel, a nonprofit szervezeteké 700-zal, az egyéb szervezeteké 1200-zal, a költségvetési és költségvetési rend szerint gazdálkodó szerveké 68-cal nőtt. A gazdasági szervezetek száma 1998 óta folyamatosan emelkedett 2014-ig, ez a tendencia jogszabályi változás következtében megtört.
A bővülés 2016-ban és 2017-ben ismét folytatódott, így számuk a 2014. évi csúcspontot már 1,2 százalékkal meghaladta. A vállalkozások 31 százaléka társas vállalkozás, 69 százaléka önálló vállalkozó volt. Előbbiek száma csökkent, utóbbiaké nőtt. A nyilvántartásban szereplő önálló vállalkozók száma 2017 végén 1 millió 190 ezer volt, 2,9 százalékkal több, mint egy évvel korábban, ezzel 0,5 százalékponttal meghaladta a 2016. évi növekedést. A munkavégzés jellege szerint a mellékfoglalkozásúak aránya 45, a főfoglalkozásúaké 35, a nyugdíjasoké 20 százalékot tett ki. Az előző évek tendenciája folytatódott, a mellék- és a főfoglalkozású önálló vállalkozók száma emelkedett, a nyugdíjasoké pedig csökkent 2017-ben is.
A társas vállalkozások több mint felének, az önálló vállalkozók negyedének a székhelye a közép-magyarországi nagyrégióban volt.
Békés és Bács-Kiskun megyék kivételével minden megyében emelkedett a vállalkozások száma, főként Pest, Fejér és Győr-Moson-Sopron megyékben. Országos átlagban ezer lakosra 176 vállalkozás jutott: 54 társas vállalkozás és 122 önálló vállalkozó. A legtöbb vállalkozás továbbra is a mezőgazdaságban, az ingatlanügyletek, a kereskedelem, valamint a tudományos és műszaki tevékenység területén tevékenykedett. A vállalkozások döntő többségénél kevesebb, mint 50 fő dolgozott.
Tavaly az újonnan regisztrált vállalkozások száma 7,4 százalékkal volt több, mint 2016-ban. A KSH adatai szerint mind a társas vállalkozások, mind az önálló vállalkozók új bejegyzéseinek a száma emelkedett.
A társas vállalkozások körében indított felszámolási eljárások száma az elmúlt három évben folyamatosan csökkent. A felszámolások csupán az egészségügyben nőttek, a többi nemzetgazdasági ágban mérséklődtek. A társas vállalkozásuk lezárására a végelszámolást választók száma 2017-ben 9,5 ezer volt, számuk 27 százalékkal emelkedett az előző évhez képest. Ezt az eljárást döntően a mikrovállalkozások körében indították a tulajdonosok. Csődeljárás csupán 39 esetben indult az elmúlt évben. A megszűnt szervezetek száma 6,3 százalékkal elmaradt az előző évitől. A csökkenést a társas vállalkozások megszűnései okozták, miközben az önálló vállalkozók körében kismértékű emelkedést regisztráltak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.