Kelet-Közép-Európában, azon belül Magyarországon ma már nemcsak a nagyvállalatok építenek be számottevő innovatív megoldást a gyártásukba, hanem a kis- és középvállalkozások is tartják a lépést, az elmúlt években a digitalizáció és a robotika terén sokat fejlődött a régió – mondta a Világgazdaságnak Leonid Mukhamedov, a Schneider Electric európai részlegének ügyvezető alelnöke.
A hazánkat és a környező országokat jól ismerő szakember szerint még bőven van mit tanulni például a hollandoktól vagy a skandináv államoktól, de ma már Magyarországon is ráébredt a verseny- és a közszféra nagy része, hogy lényegében az összes általuk használt eszköz képes kommunikálni egymással. A kezükbe kerülő óriási adathalmaz akkora érték, amelynek a tudatos felhasználásával energiát takaríthatnak meg, illetve növelhetik a hatékonyságukat, legyen szó gyártóegységekről, logisztikai központokról vagy kereskedelmi épületek üzemeltetéséről – tette hozzá.
A multinacionális vállalatok beruházásai révén Magyarországra áramló külföldi tőke kapcsán pedig Mukhamedov úgy fogalmazott, kedvező költségszintet kell kínálni, de a magyar piac ma már nem egyenlő az olcsó munkaerővel. Szerinte
a magas hozzáadott értékű munkahelyeknél megvan a szükséges szakmai kompetencia a mérnökökben, informatikusokban, de a jól kiépített infrastruktúra és a logisztikai lehetőségek is Magyarország mellett szóló érvek.
Mint mondta, az ipar 4.0 is abba az irányba mutat, hogy egy francia, német vagy éppen koreai cég a kelet-közép-európai régióban is ugyanolyan színvonalon termelhessen, mint odahaza. A negyedik ipari forradalomnak ráadásul bárki a részese lehet, akár már a virtuális képzési rendszerek vagy szimulációs modellek révén.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.