Áprilisban a várt 57,6 pont helyett magasabb, 58,1 pont lett a feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) Németországban, de kisebb az előző havi 58,2 pontnál.
A német feldolgozóipari BMI tavaly júliusa óta a legalacsonyabb lett áprilisban. Az új megrendelések áprilisban már a negyedik egymást követő hónapban csökkentek és 2016 novembere óta a legalacsonyabb szintet érték el. Az exportmegrendelések 16 hónapja a legkisebb mértékben emelkedtek áprilisban. A munkahelyteremtés üteme nyolc havi mélypontot ért el. Az üzleti hangulat javult valamelyest a márciusban elért 18 havi mélypontról.
A szolgáltatóipari BMI viszont emelkedett az előző havihoz képest áprilisban, 54,1 pont lett 53,9 pont után. A piac változatlan értéket, 53,9 pontot várt áprilisra.
A szolgáltatóiparban elsősorban a foglalkoztatás növekedésére vezethető vissza az index emelkedése. Az ágazat szereplőinek a várakozásai a jövőbeni kilátásokkal kapcsolatban azonban romlottak valamelyest.
A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatok összesítésével képzett kompozit BMI áprilisra 55,3 pontra emelkedett a márciusi 55,1 pontról, ami nyolc havi mélypont volt. A piac csökkenést, 54,8 pontot várt áprilisra.
Az összesített adatok szerint a munkahelyteremtés három hónapja a legnagyobb mértékű volt áprilisban, a megrendelések csökkenésével párhuzamosan azonban a gazdasági szereplők várakozásai is romlottak az év hátra lévő részére vonatkozóan.
Eközben a német gépipari szövetség (VDMA) három százalékról öt százalékra javította az ágazat teljesítményének növekedésére vonatkozó előrejelzését, elsősorban a más európai országok és az Egyesült Államok keresletnövekedése hatására.
Carl Martin Welcker, a VDMA elnöke Hannoverben egy kereskedelmi kiállításon hétfőn elmondta, hogy Donald Trump amerikai elnök adócsökkentései hozzájárulnak ahhoz, hogy a cégek többet fektessenek be a németországi gépgyártásba.
Ugyanakkor
Damoklész kardjaként lebeg fejünk fölött a most kibontakozódó kereskedelmi konfliktus, aminek a hatása kiszámíthatatlan
– tette hozzá.
Az ágazati szervezet vezetője szerint a Brexit miatti aggodalmakra idén a tavalyi 3 százaléknál nagyobb mértékben csökkenhet a német gépipari export Nagy-Britanniába.
Tavaly 3,9 százalékkal nőtt a német gépipari termelés.
A VDMA a német gépipar legnagyobb foglalkoztatóit képviseli. Az ágazat 1,35 millió embernek ad munkát, tavalyi bevétele elérte a 224 milliárd eurót.
A német szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) április 20-án közzétett jelentése szerint márciusban 1,9 százalékkal nőttek a termelői árak éves szinten, miközben elemzők 2 százalékra számítottak a februárban mért 1,8 százalékos emelkedés után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.