A felmérésben résztvevők harmada 5-10 ezer forint közötti összeget tervez a következő fél évben könyvekre költeni, 25 százalékuk 10-30 ezer forint közötti keretet határozott meg, míg 18 százalékuk 5000 forint alatti húzta meg a határt. A könyvekre szánt alacsonyabb összeg részben azzal is magyarázható, hogy a válaszadók 39 százaléka több mint 250 kötettel rendelkezik otthonában, 17 százalékuk pedig kisebb könyvtárat, legalább 1000 példányt halmozott fel háztartásában.
A válaszadók többsége az új könyveket preferálja (50 százalék), szintén sokan vásárolnak vegyesen új és régi példányokat (37 százalék), és csupán kevesen keresik kimondottan a használtakat (12 százalék). Használt könyveket elsősorban akkor keresünk, ha már nem érhető el a keresett termék (53 százalék), de természetesen azért is, mert szeretnénk olcsóbban hozzájutni a vágyott olvasmányhoz (39 százalék). Míg a gyűjtők igazi ritkaságokra is bukkanhatnak közöttük (17 százalék), addig egyesek a környezettudatosság miatt ragaszkodnak hozzájuk (7 százalék).
A gyermek- és ifjúsági könyvkiadás a hazai könyvpiac egyik húzóágazata körülbelül 29 százalékos részesedéssel. Nem meglepő tehát, hogy a vaterázók közül is ilyen kötetek vásárlását tervezik a legtöbben. A hölgyeknél ez az arány kiugró, 43 százalék. A legutóbb vásárolt és a beszerzendő ifjúsági könyvek toplistásai a Harry Potter sorozat és Bartos Erika mesekötetei voltak. A bestsellerek is nagyon népszerűek, ami a nők második kedvenc kategóriája (37 százalék), de minden bizonnyal klasszikus regényeket (24 százalék) is fognak vásárolni az elkövetkező fél évben.
A férfiak főként szakkönyveket, kézikönyveket terveznek beszerezni (32 százalék), míg a kikapcsolódást a történelmi (24 százalék) és a fantasztikus regények, sci-fik és thrillerek (22-22 százalék) jelentik számukra.
A felmérésben a legutóbb megvett és a kívánságlistán lévő könyvek között is Dan Brown: Eredet című regényét jelölték meg a legtöbben, de fej-fej mellett végeztek az élmezőnyben Ken Follett és Danielle Steel művei is.
A friss kutatás szerint továbbra is a hagyományos, papír alapú könyveket részesítjük előnyben (87 százalék), és még a 25 év alattiaknál is csak néhány százalékkal volt alacsonyabb ez az arány. Szeretjük a sajátos hangulatukat (70 százalék), kényelmesebb számunkra az olvasásuk (55 százalék), és még az illatuk is elvarázsol bennünket (45 százalék). Alig akadnak olyanok, akik elsősorban, illetve kizárólag e-könyvet olvasnak (9 százalék), ugyanakkor ez az arány a kiemelkedő jövedelműeknél meglepően magas (23 százalék). Hasonlóan viszonyulunk a külföldön igen népszerű hangoskönyvekhez is: a válaszadók többségének egyáltalán nincs ilyen „olvasmánya” (73 százalék).
A felmérést végző Vatera könyv kategóriájának történetében a rekordnap 2015.12.09-én volt, amikor nagyjából percenként gazdára talált egy kötet, összesen több mint 11,2 millió forint értékben.
A felmérésben győztesként kikerülő gyermekkönyv és ifjúsági irodalom kategória havonta átlagosan 2,9 millió forintos forgalmat ér el az online piactéren, a regények pedig ennél is többet, jellemzően 4,5 milliót tesznek ki.
A legnagyobb értéket mégis az antik könyvek képviselik, átlagos havi 5,6 milliós forgalmukkal. Ebben a kategóriában található a jelenleg legdrágább ritkaság is, egy enciklopédia a 18. századból, amelyet több mint 4,8 millió forintért hirdetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.