Már az első negyedévben 10-15 százalékos forgalomnövekedést jeleztek az új gépek és berendezések kereskedői, vagyis az erre az évre várt 5 milliárd forintnál jobban is nőhet a bevétel, amely már tavaly is meghaladta a 20 milliárdot – minderről Csorba Kázmér, az Építőgép Forgalmazók és Bérbeadók Szövetségének (ÉBSZ) leköszönő elnöke, a Kuhn Rakodógép Kft. ügyvezetője tájékoztatta a Világgazdaságot. A szakember szerint alábecsültnek tűnik az a múlt évi előrejelzés, amely 10 milliárd forintos forgalombővülést vetít előre a folyó és a következő évre is a hazai piac 95 százalékát lefedő szövetség tagjainak számára. Az igények számottevően megélénkültek minden téren, vagyis az építőipari, a rakodógépek és a különböző daruk iránt is.
Az építőipari vállalkozások hatékonyságnövelését és technológiaváltását célzó, három évre ütemezett, 20 milliárd forintos állami gépesítési pályázat hatása is látszik a megrendelésekben és az árajánlatok beszerzésekor.
Mivel pedig építőipari konjunktúra van Európa sok más országában, megnőtt a gépek és berendezések szállítási határideje.
Csorba Kázmér tapasztalatai szerint amire korábban két-három hónapot kellett várni, arra most akár nyolc-tíz hónapot is, mert hiánycikké váltak főegységek, például a gépekhez való motorok. Éppen emiatt fontos és észszerű lenne az idén 8 milliárdos kerettel elindított gépesítési pályázat büdzséjét átütemezni, a támogatásból még 8 milliárdot 2018-ra előrehozni, mert nem biztos, hogy akik most nyernek, az idén használatba tudják venni az új gépeiket.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.