A villamosenergia-árak emelkedése és a zöldtámogatásokban bekövetkező változások hatására az elmúlt egy évben csaknem megduplázódott a szélenergia-alapú áramtermelés várható bevétele Svédországban és Norvégiában – írja a Bloomberg.
Mindez azért is különösen jó hír, mert a nem várt pozitív eredmény egy olyan időszak után született, amely rendkívül nyomott árakkal sújtotta az iparágat. A trend annyira borús képet festett a jövőről, hogy a skandináv pénzintézetek – a Nordea Banktól a Swedbankig – vörös jelzéseket küldtek a hitelezőknek, hogy óvakodjanak a szélenergiát érintő beruházásoktól.
A negatív hangulatnak meg is lett az eredménye: az Aligera Holding januárban jelentett csődöt, mivel az alacsony áramárak miatt nem tudta tovább törleszteni adósságait. Nem ez volt az első iparági csőd: az elmúlt két évben hasonló sorsra jutott a Kalix Vindkraft és a Gothia Vind is.
A lejtmenetet az váltotta ki, hogy a svédországi szélenergia-termelés az elmúlt öt évben százszázalékos növekedésen van túl.
Ez annak köszönhető, hogy a svéd gazdaságban megemelték a megújuló energiaforrások részarányára vonatkozó célszámokat. Az így piacra kerülő egyre nagyobb mennyiségű zöldenergia pedig nem csupán a tarifákat szorította le, de azon speciális tanúsítványok értékét is, amelyek a zöldenergia termeléséhez szükségesek.
Ám ezzel egy időben a régió áramtermelésének mintegy felét kitevő vízenergia-termelés csökkenő pályára állt, míg a szén és a szén-dioxid-kvóta ára emelkedett. Ez jött most kapóra a zöldenergiának, mivel az áram ára kilőtt, a zöldbizonylatok ára pedig megháromszorozódott tavaly óta. A szakértői becslések szerint most arra lehet számítani, hogy az idei évben születő beruházási döntéseknek hála már most teljesülhet az évi 18 terrawattórás szélenergia-termelés, amely a teljes éves svéd fogyasztás több mint 10 százaléka.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.