A bolgár kormány szerdán arról döntött, hogy javasolja a parlamentnek a belenei atomerőmű építésére korábban elrendelt moratórium feloldását. A bolgár energiaügyi miniszter azt mondta, ha a törvényhozás hozzájárul, tendert írnak ki az atomerőmű-beruházás stratégiai befektetőjének kiválasztására. Hangsúlyozta azonban, hogy a befektető semmiféle kormánygaranciára, vagy hosszú távú felvásárlási szerződésre nem számíthat.
Temenuzska Petkova 4-5 jelentkezőre számít.
A belenei atomerőmű építésére 2005-ben meghirdetett tendert egy évvel később a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszernhez tartozó társaság, az Atomsztrojekszport nyerte meg. A 2008 januárjában aláírt kivitelezési szerződés értelmében az orosz cégcsoport két, egyenként 1000 megawatt (MW) teljesítményű, az Európai Unió által is biztonságosnak minősített, korszerű, harmadik generációs blokkot épített volna.
A 2009-es parlamenti választások után Szófiában hatalomra került konzervatív kormány azonban befagyasztotta, 2012 márciusában pedig leállította a beruházást,
amiért a genfi Nemzetközi Kereskedelmi Kamara mellett működő döntőbíróság több mint 600 millió eurós kártérítésre kötelezte a bolgár nemzeti áramszolgáltatót, a NEK-et. A pénzt két éve decemberben Szófia kifizette, a Roszatom egyik szentpétervári vállalata, az Izsorszkije Zavodi pedig megkezdte a belenei létesítmény számára gyártott részelemek leszállítását.
Korábbi értesülések szerint a Kínai Ipari és Kereskedelmi Bank (ICBC) készségét jelezte a 10 milliárd eurós projekt finanszírozására, és érdeklődést mutatott a beruházás iránt a CNNC (Kínai Nemzeti Atomenergetikai Társaság) kínai állami nukleáris konszern is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.