Amíg a tavaly szeptemberben bemutatott iPhone 8 és 8 Plus modellhez, valamint a novemberben megjelent jubileumi, ezerdolláros X csúcsmodellhez összesen százmillió darabra elegendő alkatrészt rendelt az Apple, most 20 százalékkal kevesebb, 80 milliós tétel legyártásához kérték partnereik segítségét. A hírre 2 százalékot gyengült az árfolyam.
Az Apple konzervatív rendeléspolitikájáról híres, a cég ezúttal szeretné elkerülni a tavaly őszi kínos helyzetet. Akkor többször is beszállítói csúszások hátráltatták a gyártást, az X modell eleve több mint egy hónapos csúszással startolt. Az idén is három új modell jön ki, kettő belőlük a csúcskategóriás, az X-nél használt OLED képernyővel, egy pedig a megszokott LCD-kijelzővel.
Az Apple várakozásai szerint a legtöbb okostelefont az olcsóbb változatból fogják majd eladni.
Az arcfelismerést segítő 3D-s kamerarendszer mindháromnál alapfelszereltség lesz. Tavaly a karácsonyi főszezont magába foglaló negyedik negyedévben az összes iPhone modellből egy százalékkal kevesebb, 77,31 millió darab fogyott, miközben az IDC 0,3 százalékos visszaesést mért az 1,46 milliárd darabos globális okostelefon-piacon. Szállítási nehézségek ezúttal nem lehetnek, a bérgyártókhoz a megrendelt OLED képernyőknek júliusban, az LCD-knek augusztusban be kell érkezniük – írja a Nikkei.
A menetrend szerint az Apple szeptemberi termékbemutatóján már mindhárom modellnek készen kell állnia. A lap szerint azonban elképzelhető, hogy az LCD-s, olcsóbb modellt egy hónappal „megcsúsztatják”. Az OLED kijelzőket a Samsungtól, az LCD-t a Japan Displaytől és az LG Displaytől kapják. Az Apple szakemberei most véglegesítik a menetrendet fő bérgyártóikkal, a Foxconn-nal, a Pegatronnal és a Wistronnal.
A legnagyobb, több mint egymillió munkást foglalkoztató Foxconn-nál a gyártás körülményeivel ismét problémák akadtak. Egy amerikai munkavédelmi csoport, a CLW azt állítja, hogy a kínai Hengjangban lévő óriásgyárukban kizsákmányolják a dolgozókat. Megszokott az illegális foglalkoztatás, a túlóráztatás, mindez 2,26 dolláros, 271 forintos órabérért.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.