A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tizenhárom tagországa napi egymillió hordós kitermelésbővítésről döntött bécsi találkozóján. A mennyiségi határozat valójában névleges, mivel olyan, a kitermelési együttműködésben részt vevő országok is kaptak pluszkontingenst, amelyek nem tudnak az előírt mennyiségben kőolajat a felszínre hozni.
Az OPEC-döntés hatására látványosan drágult a kőolaj. A nyugati féltekén irányadó WTI 5,7 százalékkal, hordónként 69,25 dollárra, míg az északi-tengeri Brent 3,8 százalékkal 75,81 dollárra drágult pénteken.
Idén a WTI kurzusa 14,61, a Brenté pedig 13,37 százalékkal ment feljebb, míg az egy évvel ezelőttihez képest mindkét olajfajta ára több mint 60 százalékkal lett borsosabb.
Már az előzetesen kiszivárgott hírekből látszott, hogy Irán is belement az egymillió hordós emelésbe. Ez a mennyiség amúgy megfelel a piaci várakozásoknak, az olaj árára hosszabb távon semleges vagy enyhe drágulást hozó hatása lehet. A valós termelés 600 ezer hordóval emelkedhet majd, ennek egyik felét Oroszország, másik felét pedig az OPEC-tagállamok adhatják hozzá a kínálathoz
– mondta a Világgazdaság kérdésére Pletser Tamás, az Erste olajipari elemzője.
A maradék 400 ezer hordós többlet olyan országokhoz került, ahol nincsenek megfelelő infrastrukturális feltételek a bővítéshez. „Erre a megoldásra az egységes álláspont és az egységes döntés miatt volt szükség. Ha például Irán nem írja alá az új, féléves együttműködést, akkor az egész program meghiúsulhat. Olyan érdekellentéteket sikerült vele megoldani, amilyenek a fő kitermelő orosz és szaúdi fél, valamint a kínálatbővítési gondokkal küszködő Venezuela, Irán és Irak alkotta trió között feszülnek. Irán novembertől az újabb szankciók miatt nem tud több kőolajat eladni, míg Venezuelában a gazdasági problémák nyomán elmaradt beruházások miatt nem termelnek többet” – tette hozzá az elemző.
A dél-amerikai ország olajminisztere, Manuel Quevedo egyébként Bécsben azt jelentette be, hogy év végéig napi egymillió hordóval tervezik növelni a kitermelést. A tárcavezető elismerte, hogy ez „nagy kihívást” jelent majd hazájának. Venezuela jobbára grandiózus tervekkel áll elő, de ezek megvalósulása mindeddig elmaradt, s most is hasonlóra számítanak a piacon.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.