A feketén airbnb-zők innentől kezdve nem úszhatják meg az elmaradt – egyébként kedvezményes – adó utólagos megfizetésével, hanem eho-t, szja-t és áfát is kötelesek fizetni, és emelet összegű adóbírság, késedelmi pótlék, sőt, a bejelentkezési kötelezettség elmulasztása miatt akár egymillió forintos mulasztási bírság is kiszabható rájuk. Ráadásul a tevékenységből származó, a NAV által becsült bevétel összegével szemben az adózóra hárul az ellenbizonyítás terhe.
Nem véletlenül szigorítottak a bejelentés nélküli szálláskiadás szankcionálási rendszerén, hiszen a miközben a rövid távú szolgáltatást egyszerűbb és kedvezményes adófizetéssel igyekszik fehéríteni az állam, továbbra is burjánzik a területen az illegális tevékenység.
A Magyar Apartmankiadók Egyesületének elnöke, Schumicky Balázs tapasztalatai szerint kettős folyamat zajlik a piacon:
egyrészt a hozamcsökkenés miatt egyre több a kilépő, illetve a hosszú távú lakáskiadás területére átlépő tulajdonos, miközben rendületlenül duzzasztja tovább a kínálatot a sok új lakás.
Olyannyira, hogy a belépőkkel nagyobb volumenben nő a kiadó férőhelyek száma, mint amennyivel a budapesti vendégforgalom emelkedik, vagyis a szállásdíjak továbbra is stagnálnak, sőt, csökkennek az elmúlt évekkel összehasonlítva.
A szerencsevadász új belépők között sok az ellenőrzés megúszásában reménykedő, akik csak néhány hónapra, és külföldi bankszámlával, esetleg paypal fizetési lehetőséggel remélik megúszni, hogy szemet szúrjanak a NAV-nál. Az általuk okozott kár súlyos – mondja az egyesületi elnök –, mert sokszor a jóval a piaci árszint alatti kínálatukkal árletörő hatásuk van, ráadásul egy olyan nagyon kis költésű réteget vonzanak a városba, amelyiken senkinek sincs igazán haszna.
A legnehezebb helyzetben a garzonok tulajdonosai vannak, akik egy rendkívül telített kategóriában mozognak.
A budapesti airbnb kínálat zöme garzon, illetve egy szobás lakás, amelyek között – piaci szereplők információi szerint – már 6-8 ezer forintos éjszakánkénti árak is felbukkannak az átlagos 12-15 ezer forintos árszinttel szemben.
Az apartmankiadók egyesülete is támogatja a terület kifehérítésére irányuló törekvéseket, a NAV bírságolási gyakorlata kapcsán is arra figyelmeztet, hogy a rövid távú lakáskiadók tegyenek eleget bejelentési kötelezettségüknek. Schumicky Balázs szerint most az a nagy kérdés, hogy a szálláskiadás 18 százalékos áfakulcsa jövőre valóban 5 százalékra csökken-e, ugyanis egy jó helyen lévő minőségi budapesti 3 szobás lakással vagy 2-3 saját kisebb lakás üzemeltetésével a 8 millió forintos áfamentességi határt sokan át tudják lépni.
Az aranykornak azonban már vége, míg három éve egy 8,5 milliós garzonnal 4 millió forintos bevételt is el lehetett érni, ma legalább 21-22 millió forintért lehet egy ekkora ingatlant venni, miközben az elérhető bevétel a túlkínálat miatt nem lett több.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.