„Egyértelmű, hogy a világ számtalan részén azért építenek atomerőművet, hogy a klímavédelmi célkitűzéseket ki tudjuk elégíteni” – hangsúlyozta Süli János, a Paksi Atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter hétfőn a parlamentben, Aradszki András, a KDNP országgyűlési képviselője „A villamosenergia-termelési módok közül, melyek a klímavédelmi célok elérésének alapvető pillérei?„ című interpellációjára adott válaszában, melyről az Atombiztos blog számolt be.
A szén-dioxid-kibocsátás mértéke az elmúlt időszakban soha nem tapasztalható mennyiségben egyértelműen növekedett. A klímaváltozással kapcsolatos negatív hatások kiküszöbölését csak úgy tudjuk végrehajtani, hogy ha ezeknek a gázoknak a kibocsátását visszafogjuk, megakadályozzuk. A világ számtalan országában a törekvések azt igazolják, hogy ezen célok teljesülése érdekében az atomerőművekre és megújuló energiaforrásokra egyaránt szükség van – fejtette ki gondolatait Süli János.
A miniszter a megújuló alapú – különösen a nap- és szélerőművi – termeléssel kapcsolatban elmondta, hogy azzal kapcsolatban kétféle gond van:
Éppen ezért hazánknak nincs más választása, mint a két új blokk építésével kapcsolatos munkát folytatni. Ezen munka elkezdése érdekében az Országgyűlés már 2009. március 30-án, négypárti egyetértésben, 95,4 százalékos arányban döntést hozott.
Süli János a jelenlegi atomerőmű építésekkel kapcsolatban elmondta, hogy ez nagyon fontos törekvése a világnak.
Pillanatnyilag 58 blokk építése van folyamatban világszerte, amelyből 48, a paksihoz két blokkhoz hasonló (nyomottvizes) egység megépítését jelenti.
Az új blokkok építésének egy része Európa mellett azt az arab világot is érinti, ahol szintén rendelkezésre áll a nap- és a szélenergia is. Ez is azt mutatja, hogy azokban az országokban, ahol a napsütéses órák száma jóval több, mint nálunk, a tendencia szintén az atomerőművek mellett szól – zárta gondolatait Süli János.
Aradszki András elfogadta Süli János tárca nélküli miniszter válaszát. A képviselő kiegészítésként elmondta, hogy a miniszter által elmondottakból is látszik, hogy a magyar energiapolitika iránya és szerkezete, valamint a kapacitások forrása összhangban van a világ tendenciájával. Magyarország jó úton halad az energiatermelés dekarbonizációjában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.