BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sokat spórolhatnak a cégek a szervereken

A vállalati szerverek virtu­ali­zá­lá­sá­val nemcsak jelentős összegeket spórolhatnának meg a hazai kkv-k, de nagyot léphetnének előre az energiatudatosság és a zöldebb működés terén is.

Egy szerverben a periódusos rendszer szinte összes vegyi anyaga megtalálható, köztük arzén, ólom és némi arany is. Csak Magyarországon évente 120-130 ezer tonna elektromos hulladék keletkezik, amelynek csak töredéke kerül szakszerű hulladékfeldolgozókhoz – hívta fel a figyelmet közleményében a DoclerNet Hosting Kft. A hostingszolgáltató cég szerint könnyen belátható, hogy a nem megfelelően kezelt hulladék és a vegyi anyagok idővel egyre nagyobb veszélyt jelentenek.

Ezenfelül a szerverszámítógépek és a kiszolgálókörnyezet a teljes életciklusuk során jókora környezetterhelés mellett üzemelnek, elég csak figyelembe venni a nyáron egy átlagos szerver hűtésére fordított energiát. Az adatközpontok és a virtuális szerverek azonban számos lehetőséget kínálnak az informatikai háttérrendszer zöldebb, olcsóbb és hatékonyabb üzemeltetésére.

Az adatközpontok és a virtuális szerverek lehetőséget kínálnak az informatikai háttérrendszer zöldebb, olcsóbb és hatékonyabb üzemeltetésére
Fotó: Shutterstock

A szerverek hatékonysága ma már jó pontossággal mérhető, az így kapott adatok pedig többnyire meglehetősen riasztók, de legalábbis figyelemfelkeltők.

Egy átlagos céges szerver működtetése során a felvett energiamennyiség mindössze 20-30 százaléka hasznosul a szerver működtetésére, a maradék 70-80 százalékot a szünetmentesítő és hűtőrendszerek, adapterek és más kiszolgálóperifériák veszik fel.

A hatékonyságot a felhasználói környezet is nagyban befolyásolja, ezen a területen, ha lehet, még rosszabb a helyzet.

Egy átlagos vállalat az általa üzemeltetett szerver kapacitásának maximum 10-15 százalékát használja ki normál körülmények közt, vagyis a maradék 80 százalékáért kvázi feleslegesen fizet. Így a tetemes költséggel beszerzett hardver jókora üresjárattal dolgozik, magas üzemeltetési költségekkel és energiafelhasználással.

A virtuális szerverek többek között a fentiekre nyújtanak gazdaságos és nem utolsósorban környezetkímélő megoldást, mivel ezek használatakor sem egyszeri nagy beruházási költség, sem fenntartási kiadások nincsenek, hiszen a cég havonta fizet a szolgáltatásért

– mutatott rá Hajmási Gergely, a társaság kereskedelmi vezetője.

A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.