BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem árt egy tanácsadó cég a generációváltáshoz

Jó bizalmi kapcsolat kell a szülő és gyermeke között, hogy a generációváltás gördülékenyen valósuljon meg – hangsúlyozta Floidl Csaba, a Familiaritas Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója a Világgazdaság Magyar vállalatok, családi vállalatok című konferenciáján.

Ahány család, annyi megoldás van a generációváltásban – erre hívta fel a figyelmet előadásában Floidl Csaba, a Familiaritas Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója a Világgazdaság Magyar vállalatok, családi vállalatok című konferenciáján. Munkájuk során közepes családi vállalkozásokat ismertek meg, amelyek már húsz éve a piacon vannak. Floidl Csaba hangsúlyozta:

a családoknál fontos szerepet tölt be az utódlás kérdése.

A vezérigazgató tapasztalata szerint jó bizalmi kapcsolat kell a szülő és a gyermek, illetve gyermekek között, hogy a generációváltás gördülékenyen valósuljon meg. Külföldön elterjedt kivásárlási mód hazánkban még nem bevett gyakorlat, a céges és a céges vagyon ajándékozás formájában kerül át az utódokhoz.

A vezérigazgató utalt arra, hogy a tradicionális cégvezető 60 év körüli, karizmatikus, a rendszerváltozás táján alapította a családi vállalkozást, hobbija a munkája – és nem hisz a tanácsadók tevékenységében. Az új hullámos vezető ugyanakkor

50 év körüli, nem szeretne a végkimerülésig dolgozni, szükségesnek tartja a majdani generációváltást, gazdasági egységben gondolkozik.

A harmadik csoport, a fiatalok általában átvevők, de sokuknak már van gyermeke, így lassacskán cégátadókká válnak. Ők nyitottabbak a tanácsadók tevékenységére, a tudásuk növelésére. A generációk közös jellemzője, hogy foglalkoztatja őket a kérdéskör, meghatározónak vélik, ki lesz az utód, s egyáltalán miként alakul a vállalkozás jövője.

Floidl Csaba, a Familiaritas Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója
Fotó: Móricz-Sabján Simon

Floidl Csaba szerint szerencsés, ha a családi vállalkozás átadása előtt a szülő és a gyermek együtt gondolkozik, munkálkodik; az alkalmasságról próbatétellel is meg lehet győződni, például a gyermek kap egy önálló divíziót, s ott bizonyíthatja a képességeit.

A Familiaritas Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója említett egy példát is, ahol cége tanácsadást nyújtott. Egy 25 éves családi vállalkozás tulajdonosa két fiát kisebb feladatokkal látta el a cégében, ám ők kinőtték a „homokozókat”.

Az apa bevonta volna a fiúkat az irányításba, ám közben nem kívánta csorbítani bizalmasának, vagyis a cég vezetésében fontos teendőket ellátó jobbkezének a jogköreit.

A Familiaritas azt a megoldást kínálta, hogy a kft.-ben legyen öt tagú irányítás: az igazgatóságban az apa és a két fia mellett helyet foglalt a tulajdonos jobbkeze is. A vállalkozás feladatait felosztották, az apa lett az igazgatóság elnöke, ám operatív funkciót nem kapott. A Familiaritas vezetési tanácsokat is adott a kft-nek, majd utánkövetéssel segítette a cég életét.

Floidl Csaba jelezte, előnyökkel járhat, ha egy családi vállalkozás tőzsdére lép: likviddé válik a vagyon, a tulajdon értékesíthető, azaz pénz áll a házhoz, de az irányítás megmarad.

Objektív értékelést ad a cégről a tőzsdei jelenlét, ráadásul ez előnyöket hoz az adózásban is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.