BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felhagyhat hírszolgáltatásával a Google Európában

Több te­rületen is uniós szembeszéllel kell megküzdenie a Google-nak.

Több te­rületen is uniós szembeszéllel kell megküzdenie a Google-nak: Richard Gingras hírszolgáltatásért felelős alelnök például arra hívta fel a figyelmet, hogy az amerikai cég leállítani kényszerül a Google News hírszolgáltatást Európában, ha az Európai Unió az eredeti tervek szerint bevezeti, hogy a hírmegosztó portáloknak licencdíjat kell fizetniük a felületükön megjelenített, átvett tartalmak után. Az Alphabet leányvállalata Spanyolországban egy hasonló törvény miatt már 2014-ben felszámolta a Google News szolgáltatást. „Nem szeretnénk, hogy ugyanez egész Európában is megtörténjen” – idézi Gingrast a CNBC.

A Google az alelnök nyilatkozatát közleményben finomította, leszögezve, hogy bármilyen drasztikus lépésre csak azután kerülhet sor, hogy az EU meghozta a végső döntést az új uniós szerzői jogi irányelvről. „Még több lehetőségről is tárgyalnak, ezért korai lenne azt latolgatni, milyen hatást gyakorol majd a termékünkre a direktíva” – jelentette ki a cég egyik szóvivője.

A Google News ismert ikonjára Spanyolországban már hiába kattintanak rá a felhasználók
Fotó: Shutterstock

Az EU új szerzői jogi irányelvét az Európai Parlament szeptemberben már elfogadta, a végső szavazás 2019 elején lesz. Az irányelv 11. cikkelye a leglényegesebb szakasz a Google News szempontjából, ez biztosíthat ugyanis a jövőben szerzői jogvédelmet a hírforrásoknak az online megosztásokkal szemben. Gingras hangsúlyozta, nem tartaná korrektnek, ha fizetniük kellene a linkek után, mivel „a Google News nem hirdetési felület, nem termel bevételt a cégnek, ugyanakkor értékes szolgáltatás a társadalom számára”. A fizetendő linkadó mértékéről nincsenek információk.

A Google és az EU között egyéb nézeteltérések is feszülnek, az Európai Bizottság például júliusban – a tavalyi 2,4 milliárd eurós büntetés után – rekordösszegű, 4,34 milliárd eurós bírságot szabott ki a vállalatra amiatt, hogy megszegte az uniós versenyjogi szabályokat az Android operációs rendszert használó okos­telefonok piacán. A Google ráadásul egy harmadik uniós büntetéssel is számolhat: Brüsszel azt gyanítja, hogy a cég az AdSense hirdetési platformon is visszaélt a piaci erőfölényével.

A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.