BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Három évre társaságiadó-mentességet kaphatnak a kkv-k

A kis- és középvállalkozások (kkv) termelékenységét növelő intézkedéseket is megfogalmaz a jegybank szerdán ismertetett Versenyképességi programja.

A kkv-szegmensben a 7 százalék feletti termelékenységnövekedés fenntartása szükséges a tartós gazdasági növekedéshez, ennek erősítéséhez is fogalmazott meg javaslatokat a Magyar Nemzeti Bank szerdán közzétett 330 pontos Versenyképességi programjában.

Kezdeményezik egyebek mellett, hogy a kezdő vállalkozók az első három évben társaságiadó-mentességet élvezhessenek és tovább csökkenjen a szocho ebben a szektorban.

Javasolják azt is, hogy a kkv-k által igénybe vehető fejlesztési adókedvezménynél a beruházás értékhatára 500 millió forintról 100 millió forintra csökkenjen, a beruházásokat azonnal el lehessen számolni az adóalapban és azokat le lehessen vonni a helyi iparűzési adóból, illetve javasolják, hogy a kkv-k bérfejlesztési támogatást kaphassanak beruházási feltételekkel.

Fotó: Shutterstock

A szektor termelékenységének növelése érdekében elő kell segíteni a felvásárlásokat és fúziókat, egyszerűsíteni és gyorsítani kell a felszámolási eljárásokat – írták.

Az MNB azt is javasolja, ha a vállalat élén generációváltás történik, az járjon együtt 2 éves osztalékadó-elengedéssel, a fiatal és női vállalkozók számára pedig kedvezőbb pályázati és hitelfelvételi lehetőségek jöjjenek létre.

  • Szorgalmazzák a nagyvárosi co-working irodák számának bővítését,
  • a nagyvállalatok által szponzorált akcelerátorok számának növelését
  • és az egyetemi inkubátorok, spinoffok támogatását.
  • Miután a kkv-k jelentős része továbbra is a hagyományos adózási formák között működik,

    a munkaerőpiaci versenyképesség növelése érdekében javasolják a munkát terhelő közterhek célzott csökkentését a kis- és középvállalkozásoknál.

    A javaslatok között szerepel vállalati honlap kötelező létrehozása, a vidéki digitális infrastruktúra fejlesztése, az IKT (információs és kommunikációs technológiai) kockázatok kezelésére vonatkozó szabályok szigorítása és egy célzott állami alap létrehozása, amely elsősorban a már meglévő technológiák (ERP, CRM szoftverek, felhő szolgáltatások stb.) adaptálását támogathatná szemléletformálással, oktatással és beruházási kerettel.

    Erősíteni kell a technológiai fókuszt az uniós támogatásoknál: a jelenlegi ciklus támogatáspolitikájában érdemi technológiai fókuszt egyedül az IT technológiák jelentenek, ezt bővíteni érdemes néhány magyar erősségű kulcstechnológiára és nem csak kutatás-fejlesztési fókuszban – írták, és megjegyezték, hogy német mintára célravezető lehet egy kockázati tőkebefektető vállalat létrehozása.

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.