A tranzakciók száma éves szinten alig nőtt, az átlagos értékük emelkedett drasztikus mértékben – áll a KPMG elemzésében. A tanácsadó cég szerint ez azt mutatja, hogy a szektor mind több startup cége jut el az érett szakaszba;
sőt, egyes érettebb startupok maguk is befektetői szerepet vesznek fel.
Taksz Ildikó, a KPMG pénzügyi szolgáltatásokért felelős magyarországi partnere a közleményben kiemelte: az elmúlt néhány évben az innovatív, gördülékeny fizetési szolgáltatásokat fejlesztő startupok hívták fel magukra a figyelmet, viszont már egyre inkább a banki belső folyamatok hatékonyabbá tételén dolgozó csapatoké a főszerep. Hozzátette, hogy
a fintech cégek iránti keresletet növeli a hatósági szabályok szigorodása, az olyan rendeletek, mint a GDPR, amelyek komoly megfelelési kényszer elé állítják a pénzügyi intézményrendszert.
Az ezt támogató, vagy az ezekre épített üzleti modelleket megvalósító innovatív cégek, amelyek például mesterséges intelligenciára fejlesztett megoldásokkal segítik a hagyományos bankok és biztosítók munkáját gyorsan felértékelődnek, és ezek a technológiák várhatóan a jövőben is jelentős befektetést vonzanak majd.
Tavaly három 10 milliárd dollárt meghaladó üzlet köttetett a fintech szektorban. A legnagyobb tranzakcióban a Blackstone 17 milliárd dollárral szállt be a Refintiv-be, ezt követi az Alibaba Group által alapított online fizetési szolgáltató, az Alipay-t üzemeltető Ant Financial 14 milliárdos tőkeemelése, majd a Vantiv 12,9 milliárdos felvásárlása, ahol a befektető maga is fintech cég, a WorldPay volt.
A piacon Amerikában volt a legnagyobb aktivitás 2018-ban, itt a tranzakciók száma 1000-ről több mint 1200-ra emelkedett, értékük pedig közel 30 milliárdról közel 55-re.
A tranzakciók értékbeli növekedését illetően ezzel együtt Európa vezet, ahol a 2017-es 12 milliárdos befektetési érték 34 milliárdra nőtt egy év alatt. Ázsiában az Ant Finacial 14 milliárdos tőkeemelése az egész – 22 milliárdos – tranzakciós piac több mint felét adta, nélküle a piac visszaesést mutatott volna.
A szektor iránti kereslet 2019-ben is erős lesz. A fintech cégek a világ egyre több pontján nyújtanak jó megoldásokat a bankrendszernek és a biztosítási szektornak, így a globális és a regionális felvásárlási hajlandóság továbbra is erős maradhat – írta a KPMG.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.