BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tanulmány: a paksi blokkok csak paksiakkal pótolhatók

Egy Tolna megyényi szélerőmű adna annyi áramot, mint Paks II. – állítják a szakértők.

A fosszilis tüzelőanyagokkal való teljes szakítás érdekében Európa nem támaszkodhat kizárólag a megújulókra – mutat rá elemzésében Garbai László, a Budapesti Műszaki Egyetem tanára, aki elemzését két munkatársával készítette, és részben David J. C. MacKay cambridge-i professzor tanulmányára alapozta.

Egy Tolna megyényi szélerőmű adna annyi áramot, mint Paks II. – állítják a szakértők
Fotó: VG

Bár e tanulmány Magyarországgal nem foglalkozott, módszertanát Garbai László csapata a hazai körülményekre is alkalmazta. Megállapításuk szerint

a tervezett két új, együtt 2400 megawatt teljesítményű paksi atomblokk sem helyettesíthető kizárólag megújulókkal, vagyis a néhány év múlva kieső egységek helyett újakat kell építeni.

Kimutatták, hogy ha annyi áramot szeretnénk, amennyit a két új atomblokk adhat, ahhoz három-négyezer négyzetkilométeren (egy Tolna megyényi területen) kellene szélerőművet telepíteni, biomassza-alapú pótlás esetén 9600 négyzetkilométert kellene beültetni energianövénnyel, fatüzeléshez pedig évente ki kellene vágni a teljes hazai faállományt.

A naperőmű télen a nyári árammenyiségnek csak a 15 százalékát adja, a hozzá szükséges érdemi áramtárolási lehetőség pedig nem áll rendelkezésre. Az ország egynapi áramigénye vagy négy-öt millió e-autó akkumulátorában, vagy egy 20 négyzetkilométer területű, tíz méter mély szivattyús-tározós erőműben spájzolható be.

A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.