Idei legmagasabb árát érintette kedden a világpiaci olajár részben az Irán elleni szankciók kiterjesztésének a lehetősége, valamint a Venezuelai exportfennakadások miatt, amelyek tovább fokozhatják az OPEC önkéntes termeléskorlátozásának kínálatcsökkentő hatását, részben pedig azért, mert enyhültek az aggodalmak a világpiaci keresletnövekedés lassulása miatt.
Európai idő szerint délután három órakor a Brent jegyzése hordónként 68,77 dolláron állt, ami 0,35 százalékos árcsökkenésnek felel meg a keddi globális kereskedés kezdete óta. A WTI hordónként 61,77 dolláron 0,29 százalékkal állt magasabban keddi kezdő áránál.
Az Egyesült Államok újabb szankciók kivetését helyezte kilátásba Irán ellen, holott a már érvényben lévő szankciók is felére csökkentették az ország olajexportját. A szintén amerikai szankciók alatt álló Venezuela egyik olajterminálja pedig leállította az exportot.
A Reuters hírügynökség olajpiaci kereskedők körében végzett felmérése szerint márciusban az OPEC exportja négyéves mélypontot ért el, mivel a szervezet legnagyobb termelője, Szaúd-Arábia az önkéntesen felvállaltnál nagyobb mértékben csökkentette termelését.
Az áremelkedéshez hozzájárultak a világ legnagyobb gazdaságai, az Egyesült Államok és Kína makrogazdasági teljesítményének alakulásáról közzétett legfrissebb adatok is. Négy hónapja először növekedett ugyanis a kínai feldolgozóipar márciusban, jelezve, hogy a kormányzat gazdaságélénkítő intézkedései lassan kezdik éreztetni hatásukat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.