A Gazdasági Kabinet elfogadta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) által kidolgozott, építőipar fejlesztésére irányuló stratégiát, amely gyakorlatilag a teljes ágazat értékszemléletű terveként kíván megvalósulni – mondta Nagy Ádám, az ITM iparági stratégiáért felelős helyettes államtitkára a Világgazdaság Ingatlanpiac 2019-2030 című konferenciáján.
A helyettes államtitkár elmondta, az elkövetkező években országszerte jelentős építőipari megrendelésekre kell számítani:
a beruházások mértéke eléri a 25 000 milliárd forintnyi megrendelést 2019-2023 között, a beruházási igények kielégítéséhez azonban legalább 53 százalékos teljesítménynövekedésre van szükség.
Hozzátette, az építőpari beruházások mintegy 60 százaléka az állam, illetve az önkormányzatok megrendeléséből, a további 40 százalék pedig a magánszféra építkezéseiből tevődik össze.
Nemzetközi összehasonlításban jelentős termelékenység lemaradásban vannak az építésgazdaságban működő hazai vállalkozások – stratégiai feladat a termelékenységük javítása. A helyes államtitkár hozzátette, a GDP-arányos termelési értékben Magyarország továbbra is elmarad a régiós versenytársaktól, problémaként elmondta: igaz, hogy 2012 és 2018 között összesen 108 ezer fővel többen dolgoznak az építésgazdaságban, azonban sok esetben a feketegazdaságban helyezkednek el, illetve nem rendelkeznek építőipari tapasztalatokkal sem.
Az építőiparban a 23 nagyvállalat mellett összesen 101 ezer mikro-, kis- és középvállalkozás működik, az alacsony bérszínvonal miatt azonban a vállalkozások egymástól csábítják el a munkavállalókat.
Jelentős probléma még, hogy többek között alacsonyak a K+F+I ráfordítások, nem hatékony a beruházásmenedzsment, a 19 hazai ágazat közül a 17. helyen áll az építésgazdaság az átlagbéreket tekintve, a bruttó átlagbér pedig csupán a nemzetgazdasági átlag kétharmada.
Az elfogadott stratégia célja, hogy a vállalati, illetve a technológiai kihívásokra is megfelelő választ adjon: támogatást biztosítanak az anyaggyártóknak, tervezőket, kivitelezőknek, élénkítenék a szakképzést, a felsőoktatásban az intelligens építészeti, építéstechnológiai ismeretek átadását.
A stratégia a szabályozás átalakítását és az átláthatóság növelését is célul tűzte ki, illetve a jelentős állami és önkormányzati beruházásokat végig követnék, illetve előre ütemezhető módon terveznék meg. Nagy Ádám fontos elemként megemlítette a szerződési feltételek újragondolását, az ár-érték alapú elbírálás alkalmazását a költség alapú helyett. A McKinsey vállalat felmérésére hivatkozva a helyettes államtitkár elmondta, a jelentős magyarországi növekedési ráta – 5-6 év alatt 50 százalékos termelékenységnövekedés is várható – a megfelelő eszközökkel tovább tartható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.