BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lemorzsolódnak a kényszervállalkozások

Fél év alatt csaknem 22 ezer magyarországi cég tűnt el a palettáról. A jelentős részük vélhetően már tavaly is csak papíron létezett, az életképes kis- és középvállalkozásoknak viszont nincs félnivalójuk.

A Nemzeti Cégtár legfrissebb adatai szerint június végén 538 ezer Magyarországon bejegyzett, működő vállalkozást tartottak számon, 22 ezerrel kevesebbet, mint tavaly év végén, míg 2014-hez képest több mint 94 ezerrel csökkent a hazánkban tevékenykedő piaci szereplők száma. Az évek óta megfigyelhető csökkenő trend azt mutatja, hogy a cégalapítási láz véget ért, hiszen tartósan több vállalkozás szűnik meg, mint amennyit létrehoznak.

Forrás: MTI / Soós Lajos

Ennek ellenére továbbra is elaprózott cégstruktúra jellemzi a hazai versenyszférát, de kezd igazodni a piac méretéhez a termelő, szolgáltató cégek száma. Az idén eddig hozzávetőleg 15 ezer céget hoztak létre, miközben több mint 19 ezer szűnt meg. Viszonyításképp: tavaly 27 ezer alapításra 36 ezer bezárás jutott. Az első fél évben 3727 vállalkozás szűnt meg felszámolási eljárással, 12 103 kényszertörléssel, 4319 végelszámolással, 403 jogutóddal, 313 pedig hivatalból elrendelt törléssel. Ezekből a számokból is arra lehet következtetni, hogy elsősorban a kényszervállalkozások eltűnésével koncentrálódik a piac.

Szakértők szerint azonban legfeljebb a központi régióban, azaz Budapesten és környékén, illetve a szintén átlag feletti fejlettségű Nyugat-Dunántúlon lehet piactisztító hatása annak, ha csak az életképes kis- és középvállalkozások maradnak talpon.

 

A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.