Miközben a lakásokhoz hasonlóan az elmúlt három évben az üzlethelyiségek bérleti díja is jellemzően megduplázódott, ma is mintegy két-háromezer üzlethelyiség áll üresen Budapesten. Ez a tulajdonos önkormányzatoknak és a társasházaknak egyaránt bevételkiesést okoz, miközben induló és terjeszkedni tervező vállalkozások sokasága keres megfelelő üzlethelyiséget reménytelenül. A Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara még 2016-ban határozott a Kibérelem.hu – Rögtön jövök! projekt elindítása mellett a 2013-as mintaprojekt továbbfejlesztéseként, azzal a hosszú távú céllal, hogy olyan fenntartható ingatlanmenedzsment jöjjön létre, amellyel a nehezen hasznosítható, régóta üresen álló ingatlanok bérbeadása egyszerűsíthető.
Bogdán Szandra, a bevásárlóutca-menedzsmentre alapított kamarai nonprofit cég, a BUM Kft. Kibérelem.hu-projektmenedzsere a Világgazdaság megkeresésére elmondta:
több mint másfél száz üres, azonnal bérbe vehető üzlethelyiség szerepel ingyenes adatbázisukban.
Egyelőre a 23 fővárosi kerületi önkormányzat közül néggyel – a II., VIII., XV. és XVIII. kerületével – van élő szerződésük, de a IV., XI. és XII. kerület illetékesei is nyitottak az együttműködésre. Fontos lenne, hogy egységes fővárosi bérbeadási rendszer jöjjön létre az önkormányzati üzlethelyiségek piacán, ahol a pályázati rendszerek miatt akár fél évet is kell várni egy-egy ingatlanra, erre pedig kevés vállalkozás hajlandó.
Lélektani határ
Havi húszezertől több millió forintig terjedő bérleti díjakért kínálják az üres üzlethelyiségeket Budapesten. A díj mérettől, állapottól függ, és utcánként is eltérő lehet. Tapasztalatok szerint százezer forint a lélektani határ az induló kisvállalkozások körében.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.