Miért éppen Magyarországon hozták létre az új egységet?
Azért Budaörsöt választottuk a mellékhatás-jelentő centrumnak, mert itt találtunk olyan képzett, több nyelven beszélő szakembereket, akik a Roche elvárásainak megfelelő szolgáltatást tudnak nyújtani, az új központ létrehozásával huszonöt munkahelyet teremtettünk. A központ több szempontból lényeges a Roche számára, egyrészt a betegek biztonsága, másrészt a kutatás-fejlesztési projektek miatt. Ma a gyógyszer- és az IT-innováció határai elmosódni látszanak: formálódik egy új tudományterület, amelyben táraságunk vezető szerepet tölt be. A Roche tavaly kilencmilliárd svájci frankot költött kutatás-fejlesztésre és innovációra globálisan, ezzel a költéssel az egészségiparban a legtöbbet innováló vállalat vagyunk, átlagosan az árbevételünk több mint 20 százalékát költjük kutatás-fejlesztési programokra.
A big data és a digitalizáció milyen változásokat hoznak? Vannak kiemelt területek?
A személyre szabott gyógyászat területét kiemelten kezeljük. Ez olyan szemléletű gyógyítás, amely az egyének genetikai tulajdonságai ismeretében határozza meg a gyógyszeres terápiát, ezáltal lehetővé teszi a terápia hatékonyságának maximalizálását a mellékhatások minimalizálása mellett. Ez javítja az egészségügyi ellátás hatékonyságát, minőségét, és fenntarthatóbbá is teszi.
Ehhez elengedhetetlen a betegek genetikai profiljának megalkotása és rutinszerű alkalmazása a diagnosztikában. Az egészségügyi adatok big data rendszerbe foglalása és elemzése csak egy-egy kiragadott példa azokra az újításokra, amelyek a klinikai vizsgálatokkal már nem a jövő, hanem a jelen megoldásai Magyarországon is. Hogy egy példát említsek: míg korábban a klinikai vizsgálatok harmadik fázisában a gyógyszerek kutatás-fejlesztése lezárult, ma már a negyedik fázisban is – amikor egy terápia vagy gyógyszer már engedélyt kapott a hatóságoktól – szükség van arra, hogy a gyógyszercégek minél több információt kapjanak a terápiáról a klinikáktól vagy a betegektől.
Tavaly körülbelül nyolcvan klinikai vizsgálatot végzett a Roche Magyarországon, ezek a betegségek széles spektrumát fedték le. A hematológia, az immunológia, a neurológia és a pulmonológia területén is folytattak kutatásokat, de a legtöbb vizsgálat (60 százalék) a daganatos terápiák, az onkológia területéhez kötődött.
A Roche tavaly mintegy 23 milliárd forinttal járult hozzá a magyar államkasszához, ami a teljes hazai GDP 0,05 százalékának felel meg. A Roche Magyarország árbevétele tavaly meghaladta a 37,6 milliárd forintot, adózott eredménye pedig 765 millió forint volt – derül ki a cégadatokból. Tavaly 1,9 milliárd forintot költött a társaság 44 kórház 150 vizsgálóhelyén klinikai vizsgálatokra, ezzel a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő gyógyszerkasszájának 6,1 milliárd forintot takarított meg – derül ki a Roche 2018-as beszámolójából. (VG)
A teljes interjút a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.