Szombaton Dmitrij Medvegyev, az Oroszországi Föderáció miniszterelnökének belgrádi látogatása során az Oroszországi Föderáció és a Szerb Köztársaság kormánya megállapodott a Szerb Köztársaság területén létesítendő Nukleáris Tudományos-technológiai és Innovációs Központ megépítését célzó együttműködésről.
Az egyezményt orosz részről Alekszej Lihacsov, a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern vezérigazgatója, a Szerb Köztársaság részéről pedig Nenad Popovics innovációs és technológiai fejlesztési miniszter látta el kézjegyével.
Az ünnepélyes ceremónián jelent volt Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök és Alekszandar Vucsity szerb elnök is.
A kormányközi megállapodás aláírásával szabályozási keret jött létre, amely lehetővé teszi a központ létrehozását célzó szerződések előkészítését és aláírását. A központ az orvosi, ipari és mezőgazdasági célú radioizotópok előállítása mellett lehetővé teszi az ipar számára az adalékolt szilikátok gyártását, az ércek és ásványok elemi összetételének meghatározását, a környezeti minták vizsgálatát, az atomenergetikai ipar szakembereinek képzését, valamint elősegíti az innovációt és a kutatás-fejlesztést a digitális technológiák terén és egyéb területeken.
A központ részét képezi majd egy 20 MW teljesítményű nyomottvizes kísérleti reaktor az annak működtetéséhez szükséges biztonsági rendszerekkel, laboratóriummal és kiszolgáló létesítményekkel.
Szerbia hagyományosan nagyon erős kompetenciákkal rendelkezik a békés atomenergia használata terén. A Nukleáris Tudományos-technológiai és Innovációs Központ, amelyet Szerbiával közösen építünk meg, olyan innovatív projekt, amely a legújabb nukleáris technológiai fejlesztésekkel rendelkezik. A projekt alapját az orosz és szerb atomtudósok között hagyományos, hosszú távú kapcsolatok képezik. Elkötelezettek vagyunk az iránt, hogy a projekt mielőbb elkezdődjön
– mondta Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója.
Szerbiát és Oroszországot többéves együttműködés köti össze a nukleáris kutatás terén, amit ez az együttműködés minden bizonnyal tovább fog erősíteni. A csúcstechnológiás központ független lehetőséget nyújt a kutatásra és az atomenergia gyakorlati alkalmazására. A központ radioizotópokat állít majd elő, amelyek segítenek a sugárterápiás gyógymódok alkalmazása során, a radioizotópok az iparban és a mezőgazdaságban is alkalmazhatóak. Fontos szempont, hogy a projekt a nukleáris és a sugárbiztonsági nemzetközi követelményeknek megfelelően valósul meg. Oroszországnak hatalmas nemzetközi tapasztalata van az ilyen projektek végrehajtásában
– mondta Nenad Popovics szerb innovációs és technológiai fejlesztési miniszter.
Annak érdekében, hogy a központ létrehozása hatékonyan és biztonságosan valósuljon meg, az orosz és szerb szakemberek együtt fognak működni az infrastruktúra fejlesztésében (ideértve a nukleáris és sugárzásbiztonsági szabályozási rendszert), hogy teljesítsék az atomenergia békés célú felhasználásának nemzeti követelményeit és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ajánlásait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.