Az Electrolux Lehel Kft. nyolc-száz jászberényi dolgozót érintő leépítése 13 lépcsőben valósul meg 2020. január 1. és 2021. január 31. között, az egyszerre legtöbb, 164 alkalmazott munkaviszonya jövő áprilisban szűnik meg
– mondta a Világgazdaságnak Antal Csaba, az üzemi tanács elnöke.
Úgy értékelt, hogy a csaknem két hónapon át tartó tárgyalásokon az érdekképviselet 90 százalékban elérte a céljait. Az egyik legnagyobb eredmény a végkielégítés mértékének növelése: például
tíz év munkaviszony után a Munka törvénykönyvében szereplő háromhavi helyett öthavi összeg jár, és nem a távolléti díj, hanem az átlagkereset alapján számolva, ami jelentős különbség.
Húsz év után öt- helyett tízhavi pluszpénzzel lehet számolni, huszonöt év után pedig fél helyett egy egész éves járandósággal. Az utóbbi két kategória sokakat érint, hiszen a jászberényi dolgozók többsége az 1990-es évek óta az Electrolux gyárban dolgozik.
A leépítésben érintett dolgozókat emellett a felmondási idő teljes egészére felmenti a munkáltató, nem csak a felmondási idő felére, az átszervezésre kerülő szervezeti egységek fizikai és szellemi dolgozói pedig további plusz két- vagy háromhavi fizetést kapnak.
Megerősítették az új többletjuttatások bevezetését, valamint a nyugdíjas és védett korú munkavállalók munkaviszonya megszűnésének feltételeit is – összegzett lapunknak Antal Csaba.
A tárgyalások egyik első eredményeként
a munkáltató szeptember 1-től – visszamenőleg – bruttó 50 ezer forinttal megemelte a havi jelenléti és termelési bónusz összegét, így havi többletjuttatásként akár havi bruttó 76 ezer forintot is hazavihetnek
a jászberényi telephelyen dolgozók, a kölcsönzött munkavállalókat is beleértve.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.