BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alternatívát kínálna az amerikai LNG

Számos téren válhat szorosabbá az együttműködés a magyar és az amerikai energiahatóság között. Az utóbbi elnöke szerint nem kérdés, hogy szükség van atomtechnológiára.

Az amerikai cseppfolyós földgáz (LNG) exportja volt az egyik fő téma az amerikai szövetségi energiaszabályozó hatóság (FERC) elnökének auszt­riai, csehországi, lengyelországi és magyarországi tárgyalásain. Neil Chatterjee a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) vezetőjével folytatott egyeztetései után újságírókkal közölte: úgy gondolja, hogy Magyarországon is erős az érdeklődés az amerikai LNG iránt.

Ám az amerikai LNG importjához térségünkben – amely hagyományosan egyébként is az orosz vezetékes gáz fő exportpiaca – egyelőre hiányos az infrastruktúra. A Világgazdaságnak erre a felvetésére Neil Chatterjee azt emelte ki, hogy

a FERC csak az idén tizenegy LNG-exportterminál megnyitására adott ki engedélyt, az ezekről induló exporttal bővül a globális kínálat, javul az amerikai gáz hozzáférhetősége, és remélhetőleg csökkennek az árak.

Geopolitikai szempontból arra mutatott rá, hogy az átlátható árképzésű amerikai LNG alternatívát kínál a vásárlóknak az orosz gáz mellé. Az infrastruktúra hiányosságainak felszámolásához a szomszédos országoknak együtt kell működniük, „mi pedig műszaki és vezetési segítséget adhatunk, megoszthatjuk a tapasztalatainkat” – mondta. Jelezte, hogy az LNG kapcsán az elmúlt napokban nemcsak az amerikai gáz piacáról egyeztettek, hanem arról is, hogyan működhetnek együtt a szövetségesek a vonatkozó technikai területeken. „Szándéknyilatkozatot ugyan nem írtunk alá, de a megbeszélések eredményesek voltak” – szögezte le.

Fotó: US Embassy Budapest

Neil Chatterjee az orosz gáz tervezett új európai útvonaláról, a Török Áramlatról nem kívánt lapunknak nyilatkozni. Az amerikai energiamixet érintő kérdésre elmondta, hogy a FERC igyekszik elhárítani az akadályokat az új technológiák használata elől. Így nagy hangsúlyt kap az akkumulátoros energiatárolás a növekvő nap- és szélenergia-kapacitások miatt, hiszen ezek nem mindig akkor termelik az áramot, amikor arra a felhasználóknak szükségük van.

A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.