A magyarországi áramhálózati cégek 1121, tavaly május és szeptember között történt üzemzavar egyéb hálózati üzemzavarrá minősítését kérték a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivataltól (MEKH). A kért minősítés megszerzése azért fontos számukra, mert az úgynevezett egyéb zavarért nem a szolgáltató a felelős. Ezeket az okozza, hogy az érintett létesítmény (jellemzően szabad kábel, villanyoszlop stb.) nagyobb külső hatásnak – jelen esetben szélsőséges időjárásnak – volt kitéve annál, mint amekkorára kötelezően méretezték. Ilyenkor nem romlik a szolgáltató megbízhatósági minősítése abból a szempontból, hogy megfelelt-e az áramellátás előírt, minimális minőségi követelményeinek. Ettől függetlenül egy adott mértékű kedvezmény mindenképpen jár a rendszerhasználati díjból az áramszünet elszenvedőinek.
A MEKH-hez befutott kérelmekből 197 a közép-, 924 a kisfeszültségű rendszerben történt zavarra vonatkozott. Ebből a hivatal 174-et, illetve 444-et minősített egyéb hálózati zavarrá, a többiért tehát a szolgáltatók a felelősek.
Miközben a MEKH a kérelmek nagy részénél megadta a kért minősítést, egy társaság, az E.ON esetében ezt a 704 kisfeszültségű zavar közül csak 238-nál látta indokoltnak. A most kiadott hat határozatból négy született az NKM Áramszolgáltató Zrt., egy-egy az E.ON Tiszántúli Áramhálózat Zrt., valamint az ÉMÁSZ Hálózati Kft. kérelmeire reagálva.
A jövőben várhatóan a most megállípítottnál több esetben kérhetik a szolgáltatók az egyéb hálózati üzemzavar minősítést, hiszen egyre szélsőségesebb az időjárás: a legutóbbi szélvihar éppen tegnap volt, a rekorderejű pedig a múlt héten. A pusztító viharok megszaporodása felveti annak a kérdését is, hogy nem kellene-e nagyobb erejű széllökésekre, erősebb zivatarokra, gyakoribb villámlásokra méretezni a hálózatot.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.