Az iPhone készülékeknek több mint a felét a Kínában található csengcsoui gyárkomplexumban állítják elő: a ma már csak „iPhone-város” néven emlegetett Foxconn óriásgyáraiban több mint 350 ezren dolgoznak. A forgalmas hónapokban a készülékből naponta 500 ezer darabot állítanak elő, a komplexum működése február 3-án állt le, amikor a koronavírus elterjedése szinte az egész kínai üzem termelését megbénította. A Foxconn a napokban jelentette be, hogy a gyárak kapuit „óvatosan” ismét megnyitják – számolt be a Business Insider.
A kínai hatóságok a cég Sencsenben működtetett gyárának újraindítását egyelőre nem engedélyezte. A vállalat szigorú rendszabályokkal igyekszik a vírus terjedést megelőzni, amennyiben ez egyáltalán lehetséges: bizonyos városokból nem engedik visszatérni a dolgozókat, a többieknek meg körülbelül 30 dollárnak megfelelő jutalmat ajánlottak, ha segítenek leleplezni a szabályszegőket.
Az iPhone legnagyobb gyártója néhány nem megszokott módszert próbál bevetni annak érdekében, hogy ösztönözze a munkaerő toborzást, illetve hogy visszacsábítsa a korábbi munkavállalóit.
Az új alkalmazottaknak 7000 jüant (995 dollár) bónuszt fizet, míg a visszatérő dolgozóknak 3000 jüant (427 dollár). Ez minden bizonnyal vonzó a cég munkavállalóinak, ahol az átlagos havi fizetés 2000 és 3000 jüan között volt. „Megerősíthetjük, hogy a koronavírus terjedése negatív hatással lesz az éves bevételeinkre” – közölte a gyár a South China Morning Post érdeklődésére.
A Foxconn, hivatalos nevén Hon Hai Precision Industry jelenleg nem hajlandó a fizetésekről szóló hírekre reagálni, mondván: az üzletpolitikájuk miatt „nem kommentálják a piaci spekulációkat a tevékenységükkel kapcsolatban”. A társaság azt sem kommentálta, hogy mennyire lesz képes folytatni a termelést. A Reuters február elején számolt be arról, hogy a hónap végére várhatóan a termelésének felét képes lesz teljesíteni, és hogy a Foxconn munkavállalóinak csupán körülbelül 10 százaléka tért vissza eddig.
„A koronavírussal kapcsolatos jelenlegi közegészségügyi kihívásokkal továbbra is kiemelt figyelmet fordítunk minden alkalmazottunk érdekében, és a helyi törvényeknek és rendeleteknek megfelelően minden ajánlott egészségügyi és higiéniai gyakorlatot alkalmazunk”– közölte a cég. Az elektronikai gyártó cég hangsúlyozta: amíg a kínai létesítményeiben a gyártás visszaesett, számos más piacon, például Vietnamban, Indiában és Mexikóban a gyárak teljes kapacitással működnek.
A China Labor Watch (CLW) kritizálta a gyártócéget amiatt, hogy rossz munkakörülmények között dolgoztatnak embereket és a nem túl szigorú kínai szabályozásoknak sem felelnek meg. Nem csak a foglalkoztatás módja, de a munkakörülmények sem voltak rendben a kínai gyárban. A CLW számos jogsértést tárt fel:
a munkakörülmények az évek alatt nem normalizálódtak, a bérek nem elegendőek ahhoz, hogy a munkavállalók a családjukat el tudják tartani, a társadalombiztosítási járulékok pedig elmaradtak a törvényi követelményektől.
A jelentés azt is állítja, hogy csúcsidőszakban a Foxconn munkavállalói állítólag havonta legalább 100 túlórát dolgoztak jelentős „nyomás” alatt, hogy teljesítsék a célokat, és meghaladják a törvényes maximális értéket.
A túlórák tekintetében a Foxconn állítja, hogy a rendes munkaidőt meghaladó foglalkoztatás kizárólag önkéntes alapon működött, viszont az ideiglenesen foglalkoztatott dolgozók nagy százaléka tanuló, a szünidőben akár gimnazista tanulók is, akiknek a törvények szerint egyáltalán nem áll módjukban túlórát vállalni, önkéntes alapon sem.
Az elsődleges probléma az, hogy a jóval olcsóbb kölcsönzött munkaerő aránya maximum 10 százalék lehetne, a tényleges mérték azonban meghaladja az 50 százalékot. Ráadásul az ideiglenes dolgozók nagy része bevándorló, akiknek nem jár fizetett betegszabadság vagy fizetett szabadság, biztosítás, nem jogosultak később munkanélküli segélyre és a nyugdíjukba sem számít bele az így ledolgozott idő.
Az Apple-t már többször támadták a kínai partnereinél lévő rossz munkafeltételek miatt, a cég pedig rendre megígéri, hogy javít a helyzetükön.
Az Apple figyelmeztette a befektetőit, hogy a koronavírus-járvány a korábban feltételezettnél jobban visszavetette a termelést és a keresletet is Kínában. Az amerikai céget különösen súlyosan érinti a fertőzés, mivel a gyártásának jelentős részét Kínában végzi.
Január végén közzétett gyorsjelentésében az Apple még 63 és 67 milliárd dollár közötti értékesítési árbevétellel számolt, a szokatlanul széles sávot már akkor is a járvány okozta bizonytalansággal indokolta. A cég most sem új árbevételi célt, sem új profit-előrejelzést nem közölt. Tavaly az utolsó negyedévben 13,6 milliárd dollárt ért el az Apple Kínából származó bevétele, ami a teljesnek a 15 százaléka.
Az iPhone részaránya ebből meghaladta a 60 százalékot. A rossz hír ellenére elemzők változatlanul ajánlják a befektetőknek a világ legértékesebb tech cégének a papírjait.
A kínai Vuhanból származó új koronavírus halálos áldozatainak száma jelenleg több mint 2700, és a vírus több mint 80 ezer embert fertőzött meg világszerte. Január 30-án az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hivatalosan globális egészségügyi veszélyhelyzetnek nyilvánította.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.