Zöld utat adtak az azeri hatóságok a Mol azerbajdzsáni olajmező-vásárlására, ezzel elhárult az adminisztratív akadálya, hogy a hazai energiacég átvegye az amerikai Chevron érdekeltségeit az országban.
Ibrahim Akhmedov, az állami olajtársaság kommunikációs igazgatóhelyettese tegnap az Interfax hírügynökségnek megerősítette, hogy az azeri fél hozzájárult a tranzakcióhoz, amelynek révén a Mol az Azeri–Csirag–Günesli (ACG) olajmező 9,57 százaléka mellett a kitermelt kőolaj szállításához nélkülözhetetlen Baku–Tbiliszi–Ceyhan csővezeték 8,9 százalékos tulajdonrészét is megszerezheti. A Mol tavaly novemberben jelentette be az 1,57 milliárd dollár értékű akvizíciót, amelyhez a bakui kormány mellett a szabályozó hatóságok jóváhagyását is igényelte.
A felvásárlás a terveknek megfelelően a második negyedévben lezárulhat.
A Mol az év második felében már az új termelőegységgel is számol, a 2019-es napi 110 ezer hordós átlagos kitermelés 120 ezer hordóra emelkedhet a vállalat előrejelzése szerint,
hosszabb távon pedig 15-20 százalékkal növelheti az azeri eszköz a szénhidrogén-kihozatalt.
Tovább húzódhat azonban az INA esetleges eladása, mert a tervezettnél később, csak a második negyedévben érhet véget a horvát olajtársaság átvilágítása és a becsült cégérték megállapítása – legalábbis így nyilatkozott Tomislav Coric környezetvédelmi és energiaügyi miniszter tegnap a Tportal.hr-nek. A szaktárca vezetőjét azzal kapcsolatban szólította meg a lap, hogy a horvát kormány megbízásából az átvilágítást végző angol-francia befektetési banknak, a Lazardnak március végéig kellett volna befejeznie a munkát. Ismert, hogy a Lazard a tavaly augusztusi megbízatása szerint hat hónapot kapott az INA teljes körű átvilágítására. A cél a vállalat értékének a megállapítása, hogy annak ismeretében – mint Coric megerősítette – a horvát állam ajánlatot tehessen a Mol birtokában lévő INA-részesedés visszavásárlására.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.