BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Otthoni munkavégzésre kötelezik dolgozóikat az óriásvállalatok

Világszerte egyre több munkavállalót utasítanak otthoni munkavégzésre a koronavírus miatt. Van olyan óriáscég, amely fejenként ezer dollárt ajánlott fel dolgozóinak, hogy lakásukat alkalmassá tegyék az otthoni munkavégzésre. A járvány több mint 125 ezer embert érint világszerte, és több mint 4200 halálos áldozatot követelt.

Világszerte otthoni munkavégzésre szólítják fel alkalmazottaikat a globális óriásvállalatok a koronavírus terjedése miatt. Az e-kereskedelemmel foglalkozó Shopify vállalat például fejenként ezer dollárt fizet alkalmazottainak, hogy otthoni munkavégzésre alkalmas berendezésekkel szereljék fel magukat otthon – írja a Business Insider.

A kanadai székhelyű cég március 16-tól minden munkavállalóját otthoni munkavégzésre utasítja.

A vállalatnak tizenegy országban több mint ötezer alkalmazottja van.

Az még nem világos, hogy a felajánlott fejenkénti ezer dollár bónuszként fog megjelenni a munkavállalók számláin, vagy pedig saját forrásból kell fedezniük az otthoni munkavégzéshez szükséges tárgyakat a dolgozóknak.

Egy az ügyet ismerő forrás azt mondta a Business Insidernek, hogy a Shopify alkalmazottai bármilyen az otthoni munkavégzéshez szükséges felszerelést hazavihetnek az irodából.

Óriásvállalatok sora csatlakozik

Több nagy globális óriáscég is otthoni munkavégzésre kérte alkalmazottait, és korlátozzák munkavállalóik üzleti utazásait is a koronavírus terjedése miatt.

Így tett a többi között az Apple, az Amazon, a Twitter, a Nestlé, a Spotify és a Microsoft is.

Mi lesz a Google legendás ingyenebédjével?

A Google legendás ingyenebédjére is hatással van a koronavírus, mivel a járvány terjedése miatt a cég több tízezer munkavállalója kényszerül otthonról dolgozni – írja a Business Insider. Ezért saját maguknak kell megoldaniuk az élelmezésüket, ami értelemszerűen pluszköltségekkel jár. Belső információk szerint az alkalmazottak úgy vélik, kompenzáció jár nekik, amiért elesnek az ingyenes étkezéstől.

A Google proaktívan reagál a koronavírus terjedésére, amely csaknem 125 ezer embert érint világszerte, és több mint 4200 halálos áldozatot követelt. A vállalat a munkavállalók védelmében az elmúlt hetekben fokozatosan bezárta irodáit.

A Google mintegy 120 ezer állandó munkavállalót foglalkoztat, ezenkívül hasonló számú határozott idejű szerződéssel rendelkező vagy részmunkaidőben dolgozó munkatársa van.

A vállalat azt ajánlja, hogy Észak-Amerikában, Európában, a Közel-Keleten és Afrikában is távmunkában dolgozzanak a munkavállalók.

A Google minden alkalmazottjának megtiltotta az üzleti utakat, miután egy a zürichi irodájában dolgozónál kimutatták a koronavírust.

Fotó: AFP

A cég szóvivője nem fejtette ki, hogy milyen speciális támogatásokat nyújt a vállalat a dolgozóknak, szerinte ez ugyanis helyzettől függ, és idővel változhat.

A szóvivő hozzátette: a vállalat lépéseket tesz azoknak a munkavállalóknak a védelmében, akiknek továbbra is be kell járniuk dolgozni.

Felhasználóink kiszolgálásában és a termékeink működésének fenntartásában néhány munkafolyamat csak úgy működtethető, hogy a dolgozók fizikailag bent vannak az irodában. Az ő érdekükben minden szükséges és ajánlott óvintézkedést megteszünk, ideértve a fokozott szennyvízkezelést, az emberek közötti kellő távolság és a közegészségügyi intézkedések betartását. A lehető legfelkészültebbek vagyunk.

A Google tokiói és seattle-i irodáját is bezárta, az ott dolgozóknak pedig speciális felszereléseket biztosítanak az otthoni munkavégzéshez, például számítógépet, monitort, billentyűzetet.

Nagyobb a bizonytalanság azokat a munkavállalókat illetően, akiket részmunkaidőben, vagy határozott idejű szerződéssel foglalkoztatnak, és ugyanez a helyzet a szállítókkal is. Ők a Google munkavállalóinak felét teszik ki.

Kérdés, hogy az irodabezárások után mi lesz például a takarítókkal vagy a szakácsokkal, ám a Google azt mondta, hogy

a műszakban dolgozó alkalmazottakat kevesebb munkaóra mellett is teljes fizetés illeti meg.

Hasonló bizonytalanság tapasztalható a Google többi szerződéses alkalmazottja esetében is, akik közül néhányan panaszkodtak, hogy az ő közvetlen foglalkoztatójuk nem kínált betegszabadságot.

A Google erre reagálva azt mondta, új alapot hoz létre, amely betegbiztosításokat nyújt minden szerződéses alkalmazottnak.

Néhány szerződéses műszaki alkalmazott még mindig nem kapott hozzáférést a Google számítógépes hálózatához, ami azt jelenti, hogy nem tudnak otthonról dolgozni, s ezért továbbra is be kell menniük az irodába.

Arról nincsenek információk, hogy ezek az intézkedések érintik-e negatívan e vállalatok bevételeit, és ha igen, akkor milyen mértékben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.