A Richter Gedeon Nyrt. euróban 3 százalékos csoportszintű árbevétel-növekedésre számít az idén, ha az árfolyamok nem változnak jelentősen – jelentette be Orbán Gábor vezérigazgató az első negyedéves eredményeket értékelő online sajtótájékoztatóján pénteken Budapesten.
Hozzátette: februárban még egész évre 5 százalékos növekedést vártak, azóta azonban a koronavírus-járvány rontotta a kilátásokat. A nagykereskedelemi szegmensben stagnálásra, a gyógyszergyártásban 4 százalékos bevételnövekedésre számítanak 2020-ban, ugyancsak euróban kifejezve – mondta.
Rekordbevételt ért el a január-márciusi időszakban a Richter Gedeon: a 141,4 milliárd forgalom 16,3 százalékkal haladta meg 2019-es év első 3 hónapjának a forgalmát.
Történelmi rekordot ért el az árbevételben és profitban 2020 első negyedévben a Richter, ugyanakkor a koronavírus-járvány miatti felvásárlások egyszeri jelentős hatást okoztak, ennek a következő negyedévre pedig kifejezetten kedvezőtlen hatása lehet a felhalmozott készletek miatt.
Úgy vélte, hogy az idei árbevételre jelentősen hat az amerikai piac, ahol 20 százalékos bővülést várnak, az orosz piacon 3 százalékos emelkedésre számítanak. A nyugat-európai régió teljesítményében 3 százalékos bevételcsökkenést jelzett előre a vezérigazgató.
Itt a forgalom növekedését ellensúlyozza, hogy az egyik kiemelt nőgyógyászati termék, az Esmya várható bevétele minimálisra csökken a folyamatban lévő hatósági intézkedés miatt.
Elmondta: a készletfelhalmozás a kelet-európai régióban volt a legerősebb, a feltételezéseik szerint azért, mert a válsággal kapcsolatos intézkedéseket itt léptették életbe a leggyorsabban. „Ezért rohanták meg az emberek a patikákat” – fogalmazott.
Ez a hatás a második negyedévben ki fog egyenlítődni minden régióban. Elsősorban a krónikus betegségekre adott gyógyszereknél, és a 3, 6, 12 hónapra felírható fogamzásgátlókban volt jelentős a felhalmozás majdnem mindenütt – fűzte hozzá Bogsch Erik, az igazgatóság elnöke, hozzátéve:
a magyar piacon ez a hatás a patikák készletei és a cég meglévő raktárkészlete miatt nem volt kimutatható. Az új készítmények bevezetése szerinte személyes orvoslátogatás nélkül nem lehetséges, jelenleg több készítményük van törzskönyvezési fázisban.
Orbán Gábor kitért arra, hogy a járványhelyzet miatt a Richtert eddig elkerülték a működési zavarok, a cégnek versenyelőnyt jelentettek az országon belüli a gyártóegységek. A beszerzési lánc zavartalanságához jelentős intézkedéseket kellett tenniük, az átmeneti nyersanyaghiány nem hátráltatta a termelést.
Részt vesznek a koronavírus elleni globális küzdelemben, 4-5 projekt zajlik, klinikai vizsgálatok vannak folyamatban. Közülük kiemelte a DNS-alapú oltóanyagra kötött gyártási partnerkapcsolatot. Jelezte, hogy kutatás-fejlesztésre idén az árbevétel 11 százalékát tervezik fordítani.
Az idei árbevételre ható kockázatok közé sorolta a csökkenő vásárlóerő mellett
A Richter részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek. A csütörtöki kereskedésben papírok árfolyama 20 forinttal, 0,30 százalékkal 6725 forintra emelkedett, forgalmuk 1,7 milliárd forintot ért el. Az elmúlt évben a legmagasabb árfolyama 7140 forint, a legalacsonyabb 4702 forint volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.