A hat hazai nagyvárosi vízszolgáltató társaságból négy szerény adózott eredménnyel zárta 2019-et. A Miskolci Mivíz Kft. viszont veszteséges lett, ráadásul a majdnem 259 milliós mínusza elég tetemes a 4,5 milliárdos forgalmához képest, ahogyan a 14,5 milliárd forintos hosszú lejáratú kötelezettsége is. Igaz, ez utóbbiról azt írja a Mivíz éves jelentése, hogy ennyivel a cég Miskolcnak tartozik, de itt „visszafizetési kötelezettség nem merül fel”. A Debreceni Vízmű Zrt. cikkünk elkészültéig nem adta le a 2019-es éves jelentését.
A legnagyobb vízszolgáltatónak, a Fővárosi Vízműveknek az árbevétele 36,3 milliárd forintról 37 milliárdra erősödött.
A társaság több ivóvizet adott el tavaly, mint egy évvel korábban, de ezen belül csökkent a lakossági és nőtt a nem lakossági forgalma. Többet adott el a cég ipari vízből is.
A másik öt nagyvárosi vízmű közül egyik árbevétele sem érte el a tízmilliárd forintot. Kiemelendő a pécsi Tettye Forrásház Kft., amely a 2018-as 5,5 milliárdját arányaiban sokkal nagyobbra, 6,5 milliárdra növelte, elsősorban az „egyéb árbevétel – rekonstrukciós munkák” soron ért el az előző évinél számottevően nagyobb bevételt. Különbség a fővárosi és a másik hat nagyvárosi cég tevékenysége között, hogy az utóbbiak (a Tettye Forrásház, a Mivíz, a győri Pannon-Víz. Zrt., a Debreceni Vízmű Zrt. és a Szegedi Vízmű Zrt.) nyújtják egyúttal a helyi csatornaszolgáltatást is.
A Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. – amely a legnagyobb árbevételű hazai víziközmű-cég – forgalma 2019-ben kissé megcsappant, 37,7 milliárdot tett ki, az adózott eredménye pedig 4,2 milliárd forintra esett.
Az ország ivóvízellátásáról a fentieken túl további 41 városi, megyei és regionális társaság gondoskodik. A 2011-es víziközmű-törvényben előírt reform előtt még mintegy 400 társaságnak volt engedélye a szolgáltatásra.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.