Magyarország a vizsgált 154 ország közül a hatodik legjobb helyre került annak alapján, hogy lopás ellen mennyire védettek a létesítményeiben lévő nukleáris anyagok. Abból a szempontból ötödik lett 47 ország listáján, hogy a nukleáris létesítményei mennyire tudnak ellenállni egy esetleges szabotázsnak.
Magyarország az előbbi összevetésben 90 pontot szerzett meg a Nuclear Security Index (NSI) 100 pontjából, az utóbbiban pedig 84-et. A vizsgálatot a Nuclear Threat Initiative (NTI) végezte. Az Országos Atomenergia Hivatal közleménye kiemeli, hogy az ötödik alkalommal elvégzett felmérésben az idén először a nukleáris anyagok mellett más radioaktív anyagok védettségét is vizsgálták.
Ám nem volt elégedett az NTI. Mint honlapján rámutatott, az elmúlt két évben világszerte jelentősen lelassult a nukleáris biztonság erősítése, holott 2012 és 2018 között még jelentős volt az előrelépés. A szervezet a lendületvesztést a nukleáris biztonsági csúcstalálkozó 2016-os lezárulásával, illetve más magas szintű nemzetközi összefogás kényszerítő erejének hiányával magyarázza.
E hiány éppen olyan időszakban jelentkezik, amikor a terroristaerők erősödnek, nő az internetes támadások veszélye, és még geopolitikai tényezők – mint a koronavírus-járvány – is nehezítik a nemzetközi együttműködést.
Így azután, bár sok országban szigorították a nukleáris biztonságra vonatkozó szabályozást, és támogatták a globális normák szigorítását, számos helyen és globálisan is romlott a 17 részterület alapján vizsgált indexek értéke. Nem szerzett pluszpontot semmilyen területen 2018 óta a nyolcvan helyszínén vizsgált Magyarország sem.
A teljes cikk a világgazdaság szerdai számban olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.