A koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásai ellenére abban bízunk, hogy a Szerencsejáték Zrt. idei árbevétele meghaladja a tavalyit – mondta a Világgazdaságnak Czepek Gábor, a társaság vezérigazgatója. A múlt évre vonatkozó pénzügyi beszámolóját szeptember végéig teszi közzé a játékszervező, ám a vezérigazgató korábban arról beszélt lapunknak, hogy a tavalyi forgalom meghaladhatta az 530 milliárd forintot, az adózott eredmény pedig elérhette a 25 milliárdot. Az idei első negyedévben az ambiciózus tervekhez képest is 13 százalékos pluszban volt az értékesítés, az első fél év végére azonban már 9 százalékkal elmaradt a forgalom a korábban várttól. Kiemelte, hogy a nyár közepétől figyelhető meg a bevételek visszaépülése: júliusban már az üzleti terv közelében, augusztusban pedig a felett teljesített a földi hálózat és az online csatorna. Ezek után az őszre érhetnek be Czepek Gábor szerint a részben a járványügyi helyzet alatt indított gyorsított fejlesztések, amelyek helyrebillenthetik az évet, az árbevétel további növelése azonban a járványhullámmal terhelt esztendőben így is nagy teljesítmény lenne.
A kisebb forgalmú lottózók egy része akár be is zárhatott volna,
hiszen az értékesítési partnerek zöme pár fős kisvállalkozás, amelyek mindössze néhány hónapos tartalékkal rendelkeznek, áprilisban és májusban pedig akár 40-50 százalék is hiányozhatott a kasszáikból – mutatott rá a vezérigazgató. Ezt ellensúlyozva dolgozott ki ötmilliárd forintos bónuszjutalékot tartalmazó hálózatvédelmi és fejlesztési akciótervet a Szerencsejáték Zrt., a pluszforrásért cserébe pedig a munkahelyek megtartását és a szolgáltatási színvonal emelését várták a partnerektől.
A járvány első hullámában, a kijárási korlátozások idején a számsorsjátékok teljesítettek jobban a fogadók digitális csatornákra terelésével, a sportfogadási piac a mérkőzések tömeges elmaradása miatt nagyon visszaesett. Az utóbbi kategória is magára talált azonban a sportesemények visszatérésével, ezáltal a labdarúgó-Európa-bajnokság és a nyári olimpia elhalasztásával együtt is hozzák mára a tervszámokat a fogadások. Mivel a második hullám hatásait nem lehet megjósolni, az új globális trendeknek megfelelően eljött az ideje az e-sportok felé fordulásnak, hiszen akkor is biztosítva van a fogadási kínálat, ha a külső körülmények megváltoznak.
A változó játékosigények is elmozdultak ebbe az irányba. Czepek Gábor arra számít, hogy az e-sportfogadás elindításának beruházási költsége a korábban becsült két, két és fél év helyett egy éven belül is megtérülhet, hiszen az elmúlt három hét próbaüzemében az ide kapcsolódó események átlagosan heti 400 millió forintnyi fogadást generáltak.
A ráfordítások zöme az informatikai fejlesztések költségén túl HR- és marketingcélú.
Mivel békeidőben a sportfogadás adja a Szerencsejáték összes bevételének mintegy 50 százalékát, s az a társaság célja, hogy középtávon a fogadásokból származó forgalom 10 százaléka mögött az e-sport álljon, négy-öt éven belül akár 25-30 milliárd forint is lehet a szegmens bukmékeri piaca. A lehetőségeket hűen tükrözi, hogy a hazai e-sport-piac mérete már most is 24 milliárd forint. Itthon 3,6 millióan követik nyomon az e-sportot, a játékosok bázisa pedig 540 ezerre tehető az eNET és az Esport1 kutatása szerint. A Szerencsejáték kínálatában 11 e-sport-játék jelent meg, 81 különféle verzióval, de további három szimulátoros játék is elérhetővé vált.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.