BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A következő évtizedben tetőzhet az olajkereslet

A tetőzés valamikor a 2030-as évek végére várja az OPEC, aztán lassan elindulhat a csökkenés.

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) előrejelzése szerint emelkedni fog a világ olajkereslete a következő húsz évben, a tetőzés valamikor a 2030-as évek végére várható, aztán lassan elindulhat a csökkenés.

Az olajkartellel ellentétben egyre több szervezet és intézet arra számít, hogy a koronavírus-járvánnyal fordulóponthoz ért és csökkenésnek indul a globális olajkereslet.

A világ olajkereslete viszonylag egészséges ütemben fog emelkedni az előrejelzett időszak első felében, mielőtt a kereslet tetőfokra ér

– vélik az OPEC szakértői a csütörtökön közzétett 2020. évi jelentésben, amelyben a 2019 és 2045 közötti időszak várható fejleményeit elemzik.

Az olajkartell arra számít, hogy a következő 25 évben napi közel 10 millió hordóval emelkedik a nyersolaj iránti globális kereslet, amely tavaly napi 99,7 millió hordó volt. Az idén várható napi 90,7 millió hordóról 2030-ra napi 107,2 millió hordóra emelkedhet a kereslet, 2040-ben pedig napi 109,3 millió hordót, míg 2045-ben 109,1 milliárd hordót tehet ki.

A 2030-ra vonatkozó előrejelzés a tavalyi éves jelentésben szereplő adatnál 1,1 millió hordóval, a 2007-eshez képest pedig több mint 10 millió hordóval kevesebb. Az OPEC elemzői arra számítanak, hogy a jövőbeni kereslet valószínűleg folyamatosan alacsonyabb lesz a múltban jósoltnál a koronavírus-járvány miatti leállások elhúzódó következményeként, illetve a világgazdaságra és a fogyasztói viselkedésre gyakorolt hatásaként.

Fotó: AFP

A klímaváltozás kihívása mellett a koronavírus-járvány, csakúgy mint az annak következtében kialakult gazdasági válság és a fogyasztói viselkedés megváltozása tovább növelték a kőolaj iránti kereslet és kínálat körüli bizonytalanságokat

– mutattak rá az elemzők, elismerve, hogy sok a kérdőjel az előrejelzések körül, a gazdasági növekedéstől és a technológiai fejlődéstől függően akár 10 millió hordó is lehet a különbség a 2045-re jósolt mennyiség és a valós felhasználás között.

Az OPEC mostani előrejelzése azon az előfeltételezésen alapul, hogy az új koronavírus által okozott világjárvány lecsengése után az élet visszatér a normális mederbe és elindul a gazdasági növekedés, így megugrik a kereslet a nyersolaj iránt. Félő azonban, hogy az üzemanyag iránti kereslet emelkedését visszafogják olyan tényezők, hogy a járvány után is széles körben fennmaradhat az otthoni munkavégzés és a telekonferenciák, növekszik a hatékonyság és egyre inkább teret hódítanak az elektromos autók.

A járvány felgyorsította azt a trendet, hogy a fejlett országok olajfelhasználása csökken, miközben a feltörekvő gazdaságoké növekszik. A gazdagabb országokban 2022 és 2025 között érheti el csúcsát az olajfelhasználás, majd elkezdődik a csökkenés. Más országokban, élükön Indiával, továbbra is felfelé kúszik a kereslet a középosztály felemelkedésének, valamint a demográfiai és a gazdasági növekedésnek köszönhetően.

Az OPEC várakozásai szerint jövőre napi 97,7 millió, 2022-ben pedig 99,8 millió hordóra emelkedik a világ olajfelhasználása, 2024-ben pedig már eléri a 102,6 millió hordót.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.