Újratervezésre és profilváltásra kényszerül a vendéglátóipar Romániában, ahol az elmúlt évtizedek legnehezebb évét élik a koronavírus-járvány miatt. A legtöbb étterem házhoz szállítással igyekszik megtartani vevőköre egy részét, így tesz egyebek mellett Kolozsvár egyik legismertebb magyar vendéglője, az unitárius egyház által működtetett, a vallásszabadság erdélyi kihirdetésének évszámáról elnevezett 1568 Bistro is. A kincses város szívében található étterem 6000 forintnak megfelelő összegért kínálja ebben az időszakban a levesből és főételből álló, négy főre készített családi menüjét. A lehetőségek meglehetősen szűkösek: a beltéri helyiségek zárva, az őszi hideg idő miatt pedig különböző rendezvényekkel – borkóstolókkal, könyvbemutatókkal – is nehéz a teraszokra csalogatni a közönséget.
Az országban március közepén zárták le a vendéglátóipari egységek beltéri helyiségeit a fertőzésszám növekedésének megelőzésére, azóta csak a kerthelyiségek működhettek. A belső termek szeptember elsején kinyithattak ugyan, ám a kegyelmi állapot néhány hétig tartott csupán.
Jelenleg már a napi ötezret is meghaladja az újonnan diagnosztizált fertőzöttek száma, emiatt októbertől azokon a településeken, ahol az előző 14 napban az új fertőzöttek száma ezer lakosonként meghaladja az 1,5-et, a vendéglők, kávézók és klubok beltéri termeit tilos kinyitni, a szállásadók pedig mindenütt csak a saját vendégeiket szolgálhatják ki.
Ez a helyzet a többi között Bukarestben, Kolozsváron, Nagyszebenben és Temesváron, de a kevésbé fertőzött településeken is legfeljebb 50 százalékos telítettséggel működtethetik beltéri helyiségeiket a vendéglátóegységek. A román kormány illetékesei szerint belátható időn belül szóba se jöhet a nyitás, számos esetben ugyanis a vendéglátóhelyeken rendezett események (lakodalmak, keresztelők, bulik) miatt alakultak ki fertőzési gócok.
Az ágazat képviselői összességében mérhetetlen veszteséget kénytelenek elszenvedni, Bukarest 12 ezer vendéglője közül négyezer végleg bezárt. A vendéglátósok minden tartalékukat felélték, a szektor immár intenzív terápiára szorul.
A hideg idő beköszöntével az emberek többsége alaposan meggondolja, megkockáztat-e egy meghűlést egy kerthelyiségben elfogyasztott vacsora kedvéért. Fennáll a veszélye, hogy 400 ezer dolgozó, a romániai versenyszféra alkalmazottainak 40 százaléka munka nélkül marad
– vázolta a lehetséges forgatókönyvet Daniel Mischie, a romániai szállodák és éttermek munkáltatói szövetségének elnöke. Emlékeztetett rá, hogy a járvány előtt a vendéglátóipar adta a hazai össztermék (GDP) 5,1 százalékát, és az ágazat nélkül nem lehetséges a gazdaság újraindítása. A vendéglátósok úgy vélik, a kényszerszabadságra küldött alkalmazottak bére 75 százalékának átvállalása nagyon kis segítség az állam részéről, amelytől azt várják, hogy fedezze a tavalyi és idei eladás közötti különbség 20 százalékát. Egyébként válságba kerültek a gyógyszállók és a wellnesshotelek is, 60 százalékuk csődbe megy az év végéig a gyógyturizmusban érdekelt munkáltatói szövetség előrejelzése szerint. Az ágazatnak egymillió euró kiesést okoz naponta, hogy nem használhatók a beltéri medencék és wellnessközpontok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.