Az új koronavírus kitörése és gyors terjedése elkezdte hátrányosan érinteni a működésünket és a pénzügyi teljesítményünket – jelentette a UPS Magyarország Szállítmányozó Kft. a szeptember elején közzétett 2019-es pénzügyi beszámolójában. A tavaly 27,65 milliárd forintos (ez közel 7 százalékos növekedés éves bázison) árbevételt elérő cég kiemelte, hogy a Covid–19 hasonlóan hatott sok ügyfele működésére, illetve likviditására is, és nem tudja előrevetíteni, hogy a járvány kedvezőtlen hatásai a jövőben mennyire érintik. Feltételezése szerint a világjárvány következtében az üzleti tevékenységek területén jelentős megszorítások, a termékek és szolgáltatások széles köre iránti keresletcsökkenés, gyengülő gazdasági környezet, ellátásilánc-zavarok, bizonytalanság, valamint a pénzügyi piacokon volatilitás következhet be Magyarországon és külföldön egyaránt.
A UPS március közepétől csökkenést tapasztalt a felvett és a szállított volumenben is, miután korlátozások léptek életbe Lengyelországban, illetve Európa-szerte. Emiatt költségei visszafogásába kezdett:
csökkentette az úton, az elosztóközpontokban lévő és az országhatáron kívül szállító járművei számát.
Számos kockázatot is megnevezett az árbevétele jelentős visszaesése mellett, ilyen a nettó jövedelmezőség romlása a termék- és szolgáltatáskínálat hosszú távú változásai miatt, a működési hatékonyság távmunkából következő csökkenése és a kulcsfontosságú munkavállalók elérhetőségének hiánya. Ezzel együtt a cégvezetés várakozásai szerint a végső tulajdonos, a belgiumi UPS Europe SPRL biztosítja a pénzügyi forrást a magyarországi társaság működéséhez.
A vállalat 335 millió forintos adózott eredményéből nem fizettek osztalékot.
Kifejezetten pozitívan áll viszont a jövőhöz a DPD Hungária Kft. (DPD). A vállalat szeptember végén nyilvánosságra hozott, 2019-es beszámolójában az olvasható, hogy a koronavírus-járvány hazai megjelenésével, tehát március végétől meredeken emelkedett az általuk továbbított csomagok száma az előző évhez viszonyítva. Az ütem április végére elérte a száz százalékot, azaz a forgalom a tavasz első hónapjára csaknem megduplázódott, de még az előző évek karácsonyi csúcsidőszakát is meghaladta. A növekedés a belföldi és az importcsomagoknál jelentkezett, az export inkább stagnál.
Ez a váratlan csúcs tovább erősíti társaságunk cash flow helyzetét és profittermelő képességét. Kintlévőségeink összetétele, lejárt követeléseink aránya változatlan és stabil, köszönhetően a nagyarányú utánvét-kompenzációs megállapodásainknak
– hangsúlyozták a társaságnál. A DPD 10,76 milliárdos értékesítéssel (ez 1,6 százalékos mínusz 2018-hoz viszonyítva) zárta az előző évet, és közel 576 millió forint nyereséget termelt. Tulajdonosa, a franciaországi Geopost SA a pénzt az eredménytartalékba helyezte.
A GLS Hungary Kft. (GLS) óvatosan bár, de inkább felfutó pályát vázolt fel az augusztus végén megjelent, tavalyi összefoglalójában. A cég vezetése a koronavírus-helyzetre tekintettel folyamatosan értékeli a körülményeket, például heti elemzés készül a csomagvolumen alakulásáról és a cash flow négy hétre előremutató változásáról.
Jelenleg nem mutatható ki és nem látható a jövőre vonatkozó jelentős hatás a GLS eszközeire vagy kötelezettségeire vonatkozóan
– hangsúlyozták. Sőt, arról számoltak be, hogy a csomagvolumen a veszélyhelyzet alatt jelentősen megnőtt, miután megváltoztak a vásárlói szokások, és a fogyasztók a kiskereskedelmi bolti forgalom helyett az online megrendeléseket részesítik előnyben. Ez a tény kedvezően hat a GLS árbevételére és várható nyereségére. Menedzsmentje nem látja kockázatosnak a vállalkozás következő 12 hónapját. A futárpostai szolgáltató egyébként kimagasló éven van túl: nettó árbevétele a 2018-as 30,29 milliárd forintról 39,55-ra nőtt.
A bővülés az adózott eredmény során is látszik: a 7,2 milliárd forintot 9,5 milliárd követte. A tulajdonos, a német GLS Verwaltungs- und Service GmbH 5,5 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.