BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megcsappant a hazai Samsonite profitja

A jövő év közepéig biztosan lesz munkájuk a szekszárdi bőröndgyár dolgozóinak, egyelőre napi hatórás munkarendben folyik a termelés.

A Samsonite magyar leányvállalatának adózott eredménye 2,3 milliárd forint volt 2019-ben – derült ki a Samsonite-Hungária Bőrönd Kft. beszámolójából. Árbevétel-arányos üzemi eredménye 10 százalékot tett ki, az adózás előtti pedig 2,5 milliárd forint volt. Összevetve 2018-cal csökkenés látható, ugyanis egy évvel korábban a jövedelmezőség 12 százalékos volt, az adózás előtti eredmény 3,5 milliárd forintot tett ki, amiből adófizetés után 3,2 milliárd forint maradt.

A céltartalékok eközben megduplázódtak, 61 millió forintot tettek ki. Az európai gazdasági növekedés már tavaly év végén is jelentősen lassult, és a szakértők a koronavírus megjelenése előtt is stagnáláshoz közeli uniós bruttó hazai termékről beszéltek, ami a bőröndeladásokban csúcsosodhatott ki.

A Világgazdaság megkereste kérdéseivel a vállalatot, de az nem kívánt válaszolni.

Fotó: Kallus György / VG

Korábban a 2008-as pénzügyi válság már megtépázta a gyárat,

ami elsősorban az alkalmazottak számának 2005 és 2009 közötti 40 százalékos és a bértömeg 2007-ről 2008-ra történt 29 százalékos csökkenésében látszott meg – derült ki a korábbi beszámolókból.

A cég mérlegfőösszege azonban nemhogy csökkent, egyenesen emelkedett a pénzügyi krízis alatt, ami az anyacég erős támogatásának volt betudható. 2019-ben a gazdasági recesszió jelei mutatkoztak meg, a 2018-ashoz képest tavaly 108-cal kevesebben, 745-en dolgoztak a szekszárdi gyárban, a bértömeg ugyanakkor nőtt. A 2008-as válság nyomán a 2005-ös, 348 fős lokális csúcshoz képest 2009-re 206-ra esett a dolgozók száma.

A mostani létszámcsökkenést valószínűleg a bőröndök iránti csökkenő kereslet váltotta ki,

ugyanis az értékesítésből származó nettó árbevétel 31,6 milliárd forintról 26,5 milliárd forintra csökkent, azt viszont nem lehet tudni, hogy a transzferárazás miatt mekkora lehetett a tényleges változás. Az sem zárható ki, hogy esetleg beruházással váltottak ki munkaerőt, bár a leépítés okáról nem írt beszámolójában a vállalat. Az elmúlt két évben a fejlesztések nagysága az 5 milliárd forintot is meghaladta, az elmúlt tíz évben pedig mintegy 9,5 milliárd forint értékben hajtottak végre épület- és gépberuházást. A fejlesztések értékének negyedét uniós támogatások tették ki.

A munkavállalók jelenleg hatórás műszakban dolgoznak a szekszárdi gyárban, akit pedig nem tudnak foglalkoztatni, az állásbért kap, és a beruházásokat is visszavették – olvasható a Samsonite koronavírusról szóló figyelmeztetőjében. Az anyavállalat, a Samsonite Europe NV könnyen jutott hitelkerethez, ami a magyar gyár számára azért kedvező, mert exportjának 80 százaléka az anyacégéhez irányul. Az anyavállalat teljes körű támogatásáról biztosította a magyar céget,

a támogatás legalább 2021. június 30-ig biztosítja a működést.

Arról nem szól a beszámoló, hogy a koronavírus miatt volt-e csoportos elbocsátás a vállalatnál, illetve hogy igényelték-e az állami bérkiegészítést. Az idei első hét hónapban 50 százalékkal maradt el a termelés 2019 azonos időszakáétól. A tavaszi lezárások után, májusban két szalagon indult újra a munka, a kibocsátás a jelentősen mérséklődött megrendelésekhez igazodik. A Samsonite hosszan tartó visszarendeződést vár.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.