Újra kell gondolni a szektorális együttműködést, és újradefiniálni a meghatározó magánszolgáltatók ellátási szerepét – mondta a Világgazdaságnak Leitner György, a legnagyobb magánegészségügyi szolgáltatókat tömörítő Primus Egyesület elnöke. Ezért
egy egészségügyi tanács létrehozására tesznek javaslatot, amelybe bevonnák a kormányt, a magánegészségügyet, a Magyar Orvosi Kamarát és a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamarát.
A privát szolgáltatók kapacitásaival ugyanis jelentősen enyhíthető lenne az a nyomás, amelyet a koronavírus-járvány ró az ellátórendszerre. Mivel most íródnak újra a magán- és az állami szolgáltatók együttélésének szabályai, a szakma széles körű bevonásával késlekedés nélkül kell újragondolni és hosszú távra meghatározni a két szféra közötti munkamegosztás alapjait. Az Egészségügyi Szolgáltatói Tanács elsődleges feladata az lenne, hogy javaslatokat fogalmazzon meg a kormánynak arról, hogy a magánszolgáltatók miként járulhatnak hozzá az egészségügyi ellátás működtetéséhez. Az együttműködés új formájának meghatározása már nem halasztható tovább a pandémia napról napra erősödő nyomása miatt.
Jelenleg több mint 25 ezer beteg vár műtétre az országban, közülük legalább tízezren már több mint egy éve
– hangsúlyozta Leitner György.
Mivel a járvány elleni harcban az állami szakrendelések egy részét bezárják, a már beütemezett műtéteket pedig leállították, azt javasoljuk, hogy pontosan meghatározott betegségcsoportokban a magánszféra vegyen át feladatokat az államtól. A privát szolgáltatók készen állnak arra, hogy a lehető legrövidebb időn belül elérhetővé tegyék szolgáltatásaikat az állami egészségbiztosítással rendelkező betegeknek, ha az állam ugyanolyan szinten finanszírozza, mintha azokat az állami ellátásban nyújtották volna. Ez a megoldás mindenkinek jó: az állam nem fizet többet az ellátásért, a betegek előtt pedig megnyílnak a magánszolgáltatók kapui
– hangsúlyozta a szakember.
A magánszolgáltatók – amelyek viszonylag újak, kisebbek, de hatékonyak és jól szervezettek – jelentős szabad műtéti és ellátási kapacitással rendelkeznek, és a tavaszi járványhullám tapasztalatai alapján fokozott biztonsági intézkedésekkel folyamatosan biztosítják a betegek ellátását a pandémia időszakában is – mondta Leitner György. Az elnök szerint az is működőképes megoldás lehetne, ha a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) egyedi betegségcsoportokra vonatkozó csomagokat „vásárolhatna” a magánszolgáltatóktól, amelyek csökkentenék az állami kórházakra nehezedő rendkívüli nyomást, és ez nem járna extra kiadással.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.