Sajátos, de a nemzetközi és a hazai nagyvállalati kultúrában egyre népszerűbb módját választotta a Magyar Földgáztároló Zrt. (MFGT) annak, hogy egy évre eltüntesse a szén-dioxid-lábnyomát. Az erre szakosodott németországi First Climate cég bevonásával két olyan nemzetközi és egy olyan hazai projektbe fektetett pénzt, amelyeknek a tevékenységével kiváltható a szén-dioxid-kibocsátás, vagy csökkenthető a gáz levegőben lévő mennyisége.
Mivel a létesítményeink évi 80 gigawattórányi vásárolt áramot használnak fel, ezt a mennyiséget most szén-dioxid-kibocsátástól mentes formában, egy norvég vízi erőműtől vásárolt zöldáramként szereztük be
– ismertette Kriston Ákos elnök-vezérigazgató. Emellett az MFGT egy indiai vízerőműbe fektetett pénzt, ezzel ellentételezve azt az évi 18 ezer tonnányi szén-dioxid-kibocsátást, amely a társaság hajdúszoboszlói és kardoskúti tárolóiban működő gázmotorokhoz köthető. Ezekkel préselik a föld alá a betárolandó földgázt. Végül annyi pénzzel támogatták az Erdőmentő Alapítvány működését, amennyi hétezer fa elültetésére elég.
A három projektben húszmillió forintot fordítottunk idei karbonsemlegességünkre, Európában talán egyedüli tárolócégként
– mondta a vezérigazgató.
A támogatott projektek kiválasztására vonatkozó kérdésre azt válaszolta, hogy mindenképpen szerettek volna legalább egy magyarországi befektetést, és cél volt, hogy a pénzt minél hatékonyabban költhessék el, azaz minél nagyobb kibocsátásmegtakarítást érjenek el. Kriston Ákos szerint a mostani lépés nem volt egyedi.
Az MFGT azonban közvetlenül is csökkentheti a kibocsátását. Deme Krisztián, a cég kereskedelmi és marketingvezetője közölte, hogy
a társaság ma is nyer áramot a saját beruházású zsanai és egy nemrég vásárolt másik naperőműből, amelyek hozzájuk és nem az anyavállalat MVM-hez tartoznak.
Zajlik a kardoskúti tároló gázmotorjainak villamos kompresszorokra cserélése, a milliárdos projektben elkészülő új berendezések a 2021-es betárolási időszakban lesznek bevethetők.
Az MFGT négy tárolójának együttes kapacitása 4,43 milliárd köbméter, a társaság naponta maximum 49,8 millió köbméternyi gáz kitárolására képes.
Bár az átlagos hazai igény ennél nagyobb, jellemzően napi 50-55 millió köbméter, de számítani lehet a másik tárolócég, az MMBF Zrt. kapacitásaira, az importra és a belföldi termelésre is. A létesítmények hagyományos, fogyasztáskiegyenlítő szerepe a 2008–2009-es gázválság idején egészült ki az ellátásbiztonsággal, a piaci igényekre való reagálással és a nemzetközi tárolási piaci versenyben való részvétellel. Az MFGT 20-25 hazai és külföldi cég gázát őrzi, és nyolc piaci terméket kínál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.