A Paksi Atomerőmű 3-as blokk tervezett főjavítása során a reaktor aktív zónájába 18 módosított üzemanyag-kazettát helyeztek el. A módosított üzemanyagot fokozatosan vezetik be az atomerőmű mind a négy blokkján. Ennek megfelelően a zónaátrakások során az új típusú üzemanyag-kazetták részaránya fokozatosan növekszik majd – írja a Roszatom.
A módosított üzemanyag kifejlesztése, amelyet a Roszatom nukleáris üzemanyaggyártó vállalata, a TVEL Rt. és az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. között létrejött szerződés alapján hajtottak végre, 2020-ban ért véget. Az új típusú üzemanyag-kazetták lehetővé teszik a hűtőközegként és moderátorként szolgáló víz és az urántöltet arányának optimalizálását a reaktor aktív zónájában. Ez hatékonyabbá teszi az üzemanyag hasznosulását és javítja a blokk üzemeltetésének gazdasági mutatóit. Az új típusú üzemanyag-kazetákat a TVEL Rt. Elektrosztal városában található gépgyárában állítják elő a Paksi Atomerőmű számára.
„Az új típusú módosított üzemanyag bevezetése jelentősebb befektetés nélkül teszi lehetővé a blokkok műszaki és gazdasági paramétereinek javítását.
A VVER-440-es reaktorokhoz aktívan fejlesztünk új konstrukciókat, illetve módosított üzemanyagot. Jelenleg különböző stádiumban van a finn Loviisa, a cseh Dukovany, a szlovákiai Mohi és Bohunicei Atomerőművek számára fejlesztett új üzemanyag bevezetése” – közölte Natalja Nyikipelova, a TVEL Rt. elnöke.
A Paksi Atomerőmű számára készült új üzemanyag kifejlesztésében és használatának megalapozásában a Roszatom gépgyártó divíziójához, az Atomenergomashoz tartozó Gidropressz Rt., a TVEL Rt.-hez tartozó, anyagkutatással foglalkozó Bocsvar Intézet, a TVEL elektrosztali gépgyára, valamint a Kurcsatov Intézet vett részt. A Gidropressz mérőhelyén végezték el az új típusú üzemanyag-kazetták komplex hidraulikai, fárasztó anyagvizsgálatait, valamint a vibrációs vizsgálatokat.
A Paksi Atomerőmű Magyarország egyetlen atomerőműve, amelynek villamos teljesítménye mintegy 2000 MW. A Paksi Atomerőműben négy VVER-440-es típusú reaktor termel, amelyeket 1982 és 1987 között helyeztek üzembe. Jelenleg a Paksi Atomerőmű a világ egyetlen olyan VVER-440-es blokkokkal rendelkező atomerőműve, amely 15 hónapos üzemanyagciklus szerint működik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.