Az Európai Unió szombaton fölszólította Kínát, hogy a pekingi vezetés vonja vissza a BBC brit közszolgálati hírcsatorna betiltását. Kína arra válaszul állította le a BBC sugárzását, hogy a brit hatóságok megvonták a sugárzási jogot a CGTV kínai állami televíziótól.
Peking lépése tovább korlátozza „a szólásszabadságot és az információhoz való hozzáférést Kína határain belül”, és ellentétes a kínai alkotmánnyal és az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatával
– írták közleményükben a huszonhetek. Mint hozzáfűzték, az a hongkongi bejelentés, amely szerint az ottani közszolgálati adó nem sugározza tovább a BBC rádióadását, a sokat bírált nemzetbiztonsági törvény tavalyi elfogadása után „tovább erodálja a szabadságjogokat” az egykori brit gyarmaton.
Noha Nagy-Britannia már nem tagja az EU-nak, továbbra is tagja az Európa Tanácsnak, amely a műsorszórási jogokról szóló 1989-es egyezmény őre. Előzőleg a brit kormány, az Egyesült Államok és Kínában akkreditált külföldi tudósítók is a megbotránkozásuknak adtak hangot a BBC betiltása miatt.
Peking csütörtöki lépése jórészt jelképes, hiszen Kínában a BBC hírcsatornát csak szállodákban, kizárólag külföldiek által lakott épületegyüttesekben és hasonló helyeken lehet fogni.
A kínai médiahatóság arra hivatkozott tiltó határozatában, hogy a BBC Kínáról szóló tudósításai nem feleltek meg a pártatlanság követelményének és a valóságnak. A BBC beszámolt többek között arról, hogy milyen visszaélések sújtják az ujgurokat és más muszlim vallású etnikumokat Kína északnyugati részén.
A kínai lépés előzménye, hogy február 4-én a brit médiafelügyeleti hatóság, az Ofcom megvonta a műsorszórás jogát a CGTN-től, Kína angol nyelvű műholdas állami hírcsatornájától. A kínai külügyminisztérium akkor azzal vádolta a brit hivatalt, hogy politikai alapon, ideológiai elfogultsággal döntött. A brit döntés azért volt különösen fájdalmas Pekingnek, mert a CGTN fontos eleme annak a komoly erőforrásokkal megtámogatott kínai törekvésnek, hogy a nyugatival versengő narratívát nyújtson számos témában szerte a világon. Az adó európai központja éppen Londonban működik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.