Áremelésekkel indult az év az építőanyagok és az építési termékek piacán. Az egy év alatt bekövetkezett 10 százalékos forintgyengülés, a nemzetközi acél-, műanyag- és vegyipari árrobbanás, valamint a nyersanyagszűke összeadódott a gyártóknál, és ez egyes termékkörökben elkerülhetetlenné teszi az akár két számjegyű drágulást is – jellemezte a helyzetet a Világgazdaságnak a Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség (MÉASZ) elnöke, Szarka László. A lakáspiaci élénkülés miatt az ágazat derűlátóan nyitotta az évet, mert növekvő keresletre számít. Csakhogy a kínai gazdaság járvány utáni újraindulása elszívja a nyersanyagokat, ami a második negyedévben fokozódó beszerzési nehézségeket okoz egyes termékcsoportokban.
Az árrobbanás és a kínálatszűke főként a műanyagipari termékeknél és egyes alapszintű vegyipari nyersanyagoknál jelentkezik, megnehezítve és megdrágítva különösen az építőkémiai termékek, az EPS hőszigetelők gyártását. A csomagolóanyagok drágulása szintén minden termékkört érint.
A MÉASZ első negyedéves piaci jelentése szerint
Az otthonfelújítási program indításával élénkült a kereslet a korszerűsítésekhez és felújításokhoz szükséges valamennyi termékkörre, legfőképpen az egyes szerkezetépítő, nyílászáró és a gyorsan beépíthető betontermékek piacán. Ez 10 százalék alatti volumennövekedést hozott 2020 azonos időszakához képest. 2020 végére a korábbi telephelyfejlesztési támogatások következtében a homlokzati nyílászárókat gyártók kapacitásának a 85 százaléka megújult – jelezte Szarka László.
A hazai EPS hőszigetelő iránt 10-15 százalékkal nőtt a kereslet. Ebben a körben a késztermékek gyártási költségeiből 65-72 százalékot tesz ki a műanyag alapanyag, a kőolaj árának világpiaci szárnyalása pedig a tavalyi alacsony árszint után magával hozta a sztirol monomer és polimer árának hirtelen és jelentős emelkedését. A sztirol polimertermékeknél egyedül márciusban 20 százalékos alanyagár-emelkedést regisztráltak, míg a sztirol monomer jegyzési árai a tavaly májusiakhoz képest 300 százalékon állnak.
A hőszigetelő anyagok piacán virtuális többletkeresletet generál, hogy egyes kivitelezők és kereskedők több helyről párhuzamosan rendelnek ugyanarra a célra. Ez zavart kelt a piacon, és részben további árfelhajtó tényezőként jelentkezik
– figyelmeztet a MÉASZ.
A kivitelezőknél többszörös és jelentős árfelhajtó hatás érvényesül. Továbbra is kevés a beépítő szakember, különösen a kőművesmunkákhoz, a nyílászáró-beépítéshez és a homlokzati hőszigeteléshez, ráadásul az állami támogatásokkal ösztönzött felújítások számlakötelesek, ami tovább növeli a vállalási árakat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.