A német BioNTechnél jelenleg is vizsgálják a vírus „dupla” mutációját – közölte Ugur Sahin, a cég alapító-vezérigazgatója, aki elmondta azt is, hogy a kórokozó először Indiában azonosított, de azóta több mint 17 országban megjelent variánsa több olyan mutációt is tartalmaz, amellyel már korábban is találkoztak, és amelyek ellen a cég Pfizerrel közösen fejlesztett oltóanyaga már bizonyított.
Bízom abban, hogy a vakcinánk az indiai variánssal szemben is működik
– nyilatkozta a cégvezető.
Várakozásait többek között arra alapozza, hogy a Pfizer/BioNTech vakcinája az Európában uralkodó brit vírusváltozattal szemben még hatékonyabb, mint az első, „vuhani” variánssal szemben, amely ellen eredetileg kifejlesztették. A vakcina hatékonyságát a koronavírus több mint harminc, jelenleg ismert mutációjára vizsgálták, és szinte mindegyik ellen működik – tette hozzá.
Az angliai közegészségügyi hivatal szerdán közzétett kutatása szerint a Pfizer/BioNTech koronavírus elleni oltóanyaga három héttel az első injekció beadása után 38–49 százalékra csökkenti a kórokozó továbbadásának veszélyét, de a beoltottak védettsége már két héttel az első dózis után kialakult.
Ugur Sahin elmondta azt is, hogy már az oltóanyag fejlesztésének kezdetén számoltak azzal, hogy a koronavírus mutálódhat, hiszen korábban is találkoztak hasonló jelenséggel, amikor a rák elleni gyógyszerükkel kísérleteztek.
Van tapasztalatunk abban, hogyan reagáljuk a vírus védekezési mechanizmusaira, és ha kell, újabb módosításokat hajtunk végre a formulán. Emiatt nem aggódom
– jelentette ki a német biotechnológiai kutatóvállalat vezérigazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.