Csaknem 1 százalékkal nőtt márciusban a tej magyarországi felvásárlási ára az előző havi értékhez képest – írja a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. A múlt hónapban elért 111,76 forintos kilogrammonkénti ár már majd 4,5 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Kicsit több, mint egy éve, tavaly februárban 8 százalékos volt az éves árnövekedés üteme az Agrárközgazdasági Intézet adatai szerint, míg októberben 2, idén februárban pedig 3 százalékos volt éves alapon az árnövekedés.
Szakértők az idei évre kiegyensúlyozott nyerstej-áremelkedést várnak, nagy kérdés lesz azonban – amint azt Nagy Ádám, a Nádudvari Élelmiszer Kft. a Világgazdaságnak jelezte –, hogy nyáron, amikor elfogynak az alacsonyabb áron vásárolt, illetve lekötött takarmánykészletek, hogyan reagál a piac.
Az exportár az utóbbi hónapokban hullámzik: februárban visszaerősödött, márciusban pedig – kismértékben, 1 százalékkal – csökkent. Ezzel a márciusi ár gyakorlatilag a felvásárlási ár szintjén állt meg, a 111,99 forintos kilogrammonkénti kiviteli ár pedig 5,5 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi értéket. A felvásárlás és a kivitel mennyisége az előző évi szint feletti, az előbbiben 5, az utóbbiban 42 százalékos emelkedés tapasztalható az első negyedévben 2020 hasonló időszakához képest.
A hazai emelkedő trenddel ellentétben az uniós felvásárlási átlagár a februári stagnálást követően márciusban 0,6 százalékkal csökkent. Ezzel együtt a márciusi ár csaknem 1 százalékkal – vagyis a magyarországinál kisebb mértékben emelkedve – magasabb az egy évvel korábbinál. Az adatok értékelésénél azonban érdemes figyelembe venni, hogy a magyar felvásárlási árak az EU-tagok között a legalacsonyabbak közé tartoznak.
Az Európai Bizottság szerint az oltás megfelelő előrehaladottságával bekövetkező fokozatos nyitás, illetve a dinamikus globális kereslet hatására az uniós mezőgazdasági piacok számára kedvező kilátások várhatók idén. A tavalyi trend (a tejhozam emelkedése a tejelő tehénállomány csökkenése mellett) folytatódik 2021-ben is. A terméktanács által idézett brüsszeli előrejelzés szerint
a tejtermékek közül a sajt és a vaj profitálhat a leginkább a Covid–19 utáni helyreállásból, míg a friss tejtermékek fogyasztása a tavalyi csúcs után csökkenni fog.
A tejtermékek kiskereskedelmi értékesítése idén is erős marad, mégis a tavalyi szint alá csökken, a készletfelhalmozódás várhatóan nem ismétlődik meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.