Nem sokat adtak a higiéniára az Emergent Biosolutions baltimore-i gyárában – állítják az Egyesült Államok Élelmiszer- és gyógyszerfelügyeletének (FDA) helyszínen vizsgálódó ellenőrei. A Wall Street Journal által idézett beszámolójuk szerint a vakcinák előállításával foglalkozó üzemben pereg a falakról a vakolat, nem takarítanak, és a biztonsági előírásokra sem ügyelnek, így nem csoda, hogy az ott készülő oltóanyagban szennyezést találtak az előzetes vizsgálatok.
A gyárban összekeveredhettek az AstraZeneca és a Johnson & Johnson koronavírus elleni vakcináinak alapanyagai, amelyek így használhatatlanná váltak. A Washington Post szerint az első ilyen eset még 2020 októberében történt, amikor egy szállítmány AstraZenecát kellett kidobni, miután gyaníthatóan rossz alapanyagokat használtak fel az előállításuk során. Egy hónappal később – szintén emberi mulasztás következtében – egy újabb, 15 millió dózisnyi oltóanyagot tartalmazó szállítmány landolt a kukában, ezúttal a Johnson & Johnson koronavírus elleni vakcinájából.
Miután ezek az incidensek idén március végén nyilvánosságra kerültek, a washingtoni kormányzat leállíttatta az AstraZeneca-vakcinák gyártását az Emergentnél, az FDA pedig ellenőröket küldött az üzembe. Ahogy arról mi is beszámoltunk, már az előzetes ellenőrzés során kiderült, hogy a cég saját minőség-ellenőrzési előírásait sem tartja be, ezért április 20-án a vakcinagyártást teljesen felfüggesztették a baltimore-i gyárban, az addig elkészült oltóanyagokat pedig bevizsgálják, hogy meggyőződjenek arról, biztonságosan forgalomba hozhatók-e.
Mégsem emiatt fájhat most leginkább a cégvezetők feje; sokkal inkább aggaszthatja őket egy Washington Post által nyilvánosságra hozott részvény-tranzakció. Az Emergent Biosolutions elnök-vezérigazgatója, Robert G. Kramer ugyanis a hírek szerint tavaly év végén – opciós jogával élve – 2,5 millió dollárért vásárolt a cég papírjaiból, majd azokat idén év elején – piaci áron – több mint 10 millió dollárért értékesítette. Természetesen még azelőtt, hogy a céget érintő rossz hírek, illetve a szintén negatív hírekkel tűzdelt idei első negyedéves gyorsjelentés nyilvánosságra került. Kramer januárban, valamint február első napjaiban értékesítette a részvényeket, amelyek azóta féláron, 125 dollár helyett 62 dolláron forognak – az Emergent háza tájáról érkező negatív hírek hatására.
A cégvezér legutóbb 2016-ban – akkor még pénzügyi igazgatóként – szabadult meg egy hasonlóan nagy adag Emergent-papírtól. Akkor, ahogy most is, részvényesek egy csoportja pert indított ellene. Azzal vádolták Kramert, hogy félrevezette őket a cég kilátásaival kapcsolatban, majd mielőtt ez kiderült, megszabadult a leértékelődés előtt álló papírjaitól. Az ügy akkor peren kívüli megegyezéssel ért véget: az Emergent, bár tagadta a felelősségét, 6,5 millió dollár elégtételt fizetett a részvényeseknek.
Befektetők egy csoportja a múlt héten keresetet nyújtott be a marylandi szövetségi bíróságra, azt állítva, hogy Kramer elmulasztotta tájékoztatni a részvényeseket arról, hogy az Emergent milyen problémákkal küzd a koronavírus elleni vakcinák gyártása során, félrevezetve a piacot a cég kilátásaival kapcsolatban, amivel magasan tudta tartani a részvény árfolyamát addig, amíg meg nem szabadult a tulajdonában lévő papíroktól.
Vörös posztó lehet az Emergent-részvénnyel rendelkezők számára az is, hogy Kramer fizetését tavaly 50 százalékkal megemelték, így összesen több mint 5,6 millió dollárt kapott, annak ellenére, hogy mire a fizetését kézhez vette, már megtörtént a baj a baltimore-i üzemben: egy AstraZeneca-, valamint egy 15 millió dózisnyi Johnson & Johnson vakcinaszállítmány is veszendőbe ment.
Az Emergent részvényeinek árfolyama a február közepi 125 dollár feletti csúcsról múlt hét végére 62 dollár alá esett vissza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.