Folyó áron 19 százalékkal növekedett az élelmiszeripari beruházások értéke tavaly az előző évhez képest – derül ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) jelentéséből, amely a 19 munkatársnál többet foglalkoztató vállalkozásoktól beérkezett előzetes adatokon alapul. Az AKI megállapítja azt is, hogy a finanszírozások minden típusa növekedett a vizsgált időszakban. A 2019-es adatokkal összevetve a saját forrás több mint 13 százalékkal, a banki hitel értéke pedig 7 százalékkal nőtt.
2020-ban a finanszírozási formák közül legnagyobb mértékben az egyéb (például társvállalati, önkormányzati) hozzájárulás nőtt, az egy évvel korábbinak csaknem a másfélszeresére, ezt követte a támogatás (plusz 71 százalék), az egyéb kölcsön (plusz 32 százalék), majd a lízingelt berendezések (plusz 17 százalék) értéke.
A beruházásokat 2020-ban is nagyrészt – 68 százalékban – saját erőből finanszírozták a vállalkozások (2019-ben ez az arány 71 százalék volt). A banki hitel aránya 1 százalékponttal, 15 százalékra csökkent. A beruházásokban nem változott a lízingelt berendezések értékének és az egyéb kölcsönöknek az aránya, a támogatás viszont 4 százalékponttal, 12 százalékra, az egyéb (társvállalati, önkormányzati) finanszírozás pedig 1 százalékponttal, 2 százalékra nőtt.
Az élelmiszeripari beruházásokra fordított teljes összeg 63 százalékát gépekre és berendezésekre, 31 százalékát épületekre és építményekre, 2 százalékát pedig járművekre fordították tavaly. Ezek aránya 2019-ben 65-27-6 százalék volt. A fel nem sorolt egyéb beruházások 4 százalékot tettek ki.
A járművek beszerzésére fordított összeg 12, az egyéb beruházásoké pedig 24 százalékkal csökkent, míg a legnagyobb mértékben – 39 százalékkal – az épületek és építmények értéke nőtt, ezt követték a gépekre és berendezésekre fordított beruházások 15 százalékos bővüléssel.
A beérkezett adatokból kiderült, hogy a legnagyobb beruházás összességében a baromfihús-feldolgozás, -tartósítás, a tejtermék gyártása és a máshova nem sorolt élelmiszer gyártása szakágazatokban történt. Ez a három szakágazat az élelmiszeripar teljes beruházásának 34 százalékát adta mintegy 81 milliárd forint értékben, az első tíz szakágazat pedig a 76 százalékát, 183 milliárd forint értékben.
A beruházások értékének legnagyobb csökkenése 2019-hez képest a tartósított lisztes áruk: a kenyér, friss pékáru gyártása és a fűszer, ételízesítő gyártása szakágazatokban történt.
Az élelmiszeripari vállalkozások a tavalyi évre a 2019-esnél 7 százalékkal magasabb nettó árbevétel elérését jelezték. Ennek az adatnak a pontosságát gyengíti, hogy – mint arra az AKI felhívta a figyelmet – az adatgyűjtésre kijelölt vállalkozások 52 százaléka tett eleget adatszolgáltatási kötelezettségének. Emellett az egyéb bevételek 32 százalékos emelkedése és az aktivált saját teljesítmények értékének 25 százalékos csökkenése a bruttó termelési értéknél szintén 7 százalékos emelkedést eredményezett. A jelentést tevő vállalkozások márciusi előrejelzése szerint 2020-ban a nettó árbevétel 94, az egyéb bevétel 79 százaléka élelmiszeripari tevékenységből származott, ugyanez a részesedés 2019-ben a nettó árbevétel esetén 89, egyéb bevétel esetén 81 százalék volt. Az adatot küldő vállalkozások 2020. december 31-re jelentett létszáma 62 731 volt, ez 70 százaléka a NAV-adatbázis teljes élelmiszeriparra vonatkozó 2019. évi létszámadatának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.